Oblačno
17°
Bratislava
Florián
4.5.2024
Konzílium odborníkov žiada tieto prísnejšie opatrenia. Týkať sa majú najmä nezaočkovaných
Zdielať na

Konzílium odborníkov žiada tieto prísnejšie opatrenia. Týkať sa majú najmä nezaočkovaných

BRATISLAVA / Konzílium navrhuje sprísnenie opatrení, vďaka ktorému by však mohlo dôjsť k znovuotvoreniu prevádzok v čiernych okresoch pre očkovaných a pre tých, ktorí ochorenie prekonali. Naopak ľudia bez dokladu o očkovaní alebo prekonaní Covidu by v čiernych okresoch pocítili väčšie obmedzenia ako doteraz. Faktom ale je, že je to len návrh a otázne je, ako sa k nemu postavia politici, ktorí by sa tak museli opäť zaoberať aj otázkou núdzového stavu.

Konzílium odborníkov žiada sprísnenie opatrení:

Členovia konzília odborníkov žiadajú zodpovedných, aby bezodkladne prijali účinné opatrenia, ktoré povedú k záchrane ľudských životov a k zachovaniu funkčného zdravotného systému. Konkrétne opatrenia predstavila na pravidelnej tlačovej konferencii k aktuálnej epidemickej situácii hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre primárnu pediatriu Elena Prokopová.

Odborníci žiadajú:

  • aby zodpovední opatreniami obmedzili pohyb nezaočkovaných ľudí v čiernych okresoch,
  • tiež žiadajú, aby sa v červených okresoch na vstup do zamestnania vyžadoval COVID pas, teda doklad o zaočkovaní, prekonaní ochorenia COVID-19 či o negatívnom teste na prítomnosť Covidu-19. „Dôrazne odporúčame home office všetkým ľuďom, ktorí môžu takto fungovať,” uviedla ďalej Prokopová,
  • aby sa v bordových a čiernych okresoch krátkodobo na týždeň či dva, tam kde je to potrebné, prerušila prezenčná výučba na školách,
  • chcú tiež obmedziť otvorenie prevádzok do 22. hodiny v bordových a čiernych okresoch,
  • od ľudí tiež vyžadujú, aby dodržali zákaz konania spoločenských udalostí v čiernych okresoch,
  • v snahe zvýšiť celkovú zaočkovanosť odporúčajú preplácať zvýhodnenú dávku počas PN z dôvodu ochorenia na COVID-19 iba zaočkovaným osobám,
  • chcú tiež, aby zodpovedné osoby zvážili povinné očkovanie niektorých skupín obyvateľov tak, ako to robia v niektorých iných štátoch EÚ.

Heger sa k opatreniam vyjadrí budúci týždeň

Na odporúčania konzília zareagoval aj premiér Eduard Heger. Podľa jeho hovorkyne Ľubice Janíkovej predseda vlády SR zvažuje viaceré riešenia, ktoré v piatok navrhovali odborníci. „Ministrov niekoľkých rezortov zároveň požiadal aj o odborné stanoviská k týmto návrhom a premiér sa k téme vyjadrí na budúci týždeň,” uviedla Janíková.

V porovnaní s 2. vlnou je tempo nárastu hospitalizovaných podstatne vyššie

V porovnaní so septembrom minulého roka je tempo nárastu hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 omnoho vyššie. Informoval o tom na pravidelnej tlačovej konferencii k aktuálnej epidemickej situácii riaditeľ Inštitútu zdravotných analýz Matej Mišík. Celkovo už muselo byť hospitalizovaných 55-tisíc pacientov, z toho 5,5-tisíc muselo byť pripojených na umelú pľúcnu ventiláciu. Viac ako 20 percent z hospitalizovaných predstavujú úmrtia.

Mišík tiež zhrnul, že v priemere laboratóriá odhalia 6-tisíc nových prípadov denne, čo predstavuje vysokú pozitivitu testov. Zaznamenali tiež o 45 % hospitalizácii viac oproti minulému týždňu, čo dokazuje aj počet výjazdov vozidiel záchrannej zdravotnej služby k pacientom s podozrením na COVID-19. Tie sa zdvojnásobujú, pričom najhoršia situácia je v Prešovskom kraji, kde sú aj najvyťaženejšie nemocnice.

Až osem z 10 príjmov do nemocníc tvoria nezaočkovaní ľudia, pričom zaočkovaní sú vo výrazne vyššom veku a majú často pridružené zdravotné komplikácie. „Napríklad v košickej nemocnici, zo 144 pacientov, ktorých mali hospitalizovaných v nedávnej dobe, bolo 109 nezaočkovaných a ich priemerný vek bol až o 13 rokov nižší ako u zaočkovaných hospitalizovaných osôb,” uviedol Mišík. Celkovo bolo za posledný mesiac do nemocníc prijatých 4 000 nezaočkovaných, zaočkovaných bolo iba tisíc.

O niečo pozitívnejšie Mišík hodnotí situáciu v rámci celkovej zaočkovanosti, nakoľko sa stabilizoval počet prvoočkovancov. Pribúda ich okolo 10-tisíc týždenne. Celkovo je zaočkovaných viac ako 54 % populácie nad 18 rokov. Avšak, v rizikovej vekovej skupine, v rámci ktorej si vyžaduje hospitalizáciu po pozitívnom teste každý piaty človek, nedostalo ešte ani prvú dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19 720-tisíc ľudí.

Odborníci nazvali tretiu vlnu "vlnou nezaočkovaných"

Zažívame déja vu spred vianočných sviatkov, tretia vlna je vlna nezaočkovaných. Uviedla to členka konzília odborníkov a primárka Kliniky infektológie a geografickej medicíny Univerzitnej nemocnice Bratislava Alena Koščálová. „Epidemická situácia sa na Slovensku rapídne zhoršuje. Počet pacientov v nemocniciach prudko rastie. Pri pokračujúcom trende sa do niekoľkých týždňov zaplnia všetky plánované reprofilizované lôžka,” povedala Koščálová. Nekontrolované premorovanie, ktoré sledujeme v priamom prenose, vedie k rýchlemu preťaženiu zraniteľného zdravotného systému. Preto vyzvala Slovákov, aby využili dostupné a účinné riešenie vo forme očkovania proti ochoreniu COVID-19.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy