Zatiahnuté
10°
Bratislava
Danica, Dana
16.4.2024
Vakcína Sputnik V je v podstate tá istá ako od spoločnosti Astra Zeneca, tvrdia bezpečnostné zložky
Zdielať na

Vakcína Sputnik V je v podstate tá istá ako od spoločnosti Astra Zeneca, tvrdia bezpečnostné zložky

Archívne video Archívna reportáž

LONDÝN / Rusi ukradli receptúru vakcíny od spoločnosti Oxford/AstraZeneca a použili ho pri vytváraní vlastnej vakcíny, známej ako Sputnik V. Bezpečnostné služby tvrdia, že majú dôkaz, že jeden zo špiónov Vladimíra Putina ukradol dôležité údaje.

Podľa informácií portálu The SUN majú bezpečnostné zložky dôkaz, že od farmaceutickej firmy boli získané dôležité údaje. Rusku vakcínu Sputnik V vyrábajú podobnou technológiou ako vakcínu v Oxforde.

Bezpečnostné zložky vo Veľkej Británii sú presvedčené, že boli údaje o vakcíne z Oxfordu skopírované. Konkrétne mali byť údaje o vakcíne ukradnuté zahraničným agentom osobne. Minulý rok špióni ukázali prstom na prezidenta Vladimira Putina. Povedali, že sú si „viac ako 95 percent“ istí, že ruskí hackeri sponzorovaní štátom sa zamerali na orgány Spojeného kráľovstva, USA a Kanady, aby vyvinuli vakcínu proti Covid-19. 

Zosnulý minister bezpečnosti James Brokenshire vtedy povedal: "Sme veľmi opatrní, pokiaľ ide o objasnenie týchto vecí, aby sme zaistili, že môžeme dôverovať zdroju. Veríme, že v tomto prípade sme si istí." Poslanec Bob Seely, expert na ruské záležitosti, povedal: "Myslím si, že ruskú a čínsku špionáž musíme brať vážne."

Súvisiace články

Najčítanejšie správy