Britský súd vrátil päť slovenských detí domov!

Zdroj: TV JOJ

21.09.2012 19:30 | Súd v anglickom meste Chatham rozhodol v prospech rodiny Čonkovcov! Ide o významný posun, keďže deti rodičom najprv zhabal miestny Social Service (SS). Partneri z Humenného si preto mysleli, že svojich 5 ratolestí už nikdy neuvidia. Teraz sa im dokonca tiskli slzy do očí. Na súde bol aj londýnsky štáb TV JOJ a reportér Martin Krpač.

Svetielko na konci tunela

"Britský súd rozhodol jasne. Rodina, biologické väzby sú veľmi dôležité, preto sa deti vracajú späť na Slovensko, kde budú žiť spolu so svojou rodinou," potvrdila aj riaditeľka Centra medzinárodnej právnej pomoci Andrea Císarová.

Toto víťazstvo však ešte nie je úplné. Čonkovci sa môžu s deťmi stretnúť a odcestovať spolu na Slovensko. Následne si však podľa nášho reportéra Martina Krpača po deti prídu slovenskí sociálni pracovníci a umiestnia ich pravdepodobne do detského domova. A boj o deti bude pokračovať.

"Rodina prišla na súd len s dvomi igelitovými taškami. Poslednú noc totiž prespávali vonku, noc predtým síce u kamaráta, ale nevyzerali dobre. Z tohto "víťazstva" však mali obrovskú radosť, pretože sa s deťmi budú môcť vrátiť domov," opisuje pocity rodiny reportér Martin Krpač. 

Podľa všetkého príde rodina Čonkovcov na Slovensko aj s deťmi v priebehu budúceho týždňa. "Predpokladám, že sa tak stane v stredu alebo vo štvrtok," Vyzerá to tak, že ak sa do stredy podarí vybaviť všetky formality, deti nepôjdu do detského domova, ale k svojej matke.

Čonkovci si vlastného právnika nedokázali zabezpečiť, tak im ho pridelil štát. Hodinu a pol teda trvalo, kým sa s prípadom oboznámil. Na súd prišla podľa našich informácií aj konzulka SR vo Veľkej Británii Zuzana Chudá a riaditeľka Centra medzinárodnej právnej pomoci Andrea Císarová.

SS deti zobral, ambasáda nepomohla

Čonkovci sú rómskou rodinou. O svoje deti sa však príkladne starajú. Doma na východe majú veľký dom, deti chodia do školy, k lekárovi. Podľa miestnych by iným mohli ísť príkladom. Priznávajú, že do Anglicka išli za sľubovaným zárobkom. Keď skončil školský rok, zobrali deti k sebe do Anglicka.

Miestny SS si ich však vyhliadol a zobral im deti. "To je strašné, nikomu by som to nepriala. Prišli sme o deti, to nie je možné," hovorí s plačom Veronika Čonková. V polovici augusta sa obrátila na slovenskú ambasádu v Londýne.

Vicekonzulka ale reagovala veľmi podráždene o akékoľvek prosby o pomoc. "My sme žiadali o pomoc sociálku, ale nerozprávali sa s nami," dodáva s plačom. "Nezvyšujte na mňa hlas... No lebo neprídeme," aj to povedala do telefónu vicekonzulka. (Kompletný záznam tohto rozhovoru nájdete TU).

Všetko o pochybných adopciách detí si môžete prečítať TU.

Autor: Martin Kovalík , Dárius Haraksin , Eva Murcková

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ, Martin Krpač

Súvisiace články


Nenechajte si ujsť

Ďakujeme za vaše názory

Dokonalé zobrazenie na všetkých zariadeniach

#

Reklama

Kontakt