Unikátna operácia srdca. Toto sa bežne nevidí...

Unikátna operácia srdca. Toto sa bežne nevidí...

Slovensko sa posunulo v medicíne opäť o krok ďalej. Naši prví pacienti dostali špeciálny prístroj, ktorí zabráni náhlemu zlyhaniu srdca. Pri jednej z operácií bola aj TV JOJ a to priamo na operačnej sále. Doteraz na celom svete podstúpila takýto zákrok len tisícka ľudí. Asistoval aj americký tím...

Defibrilátory sa voperúvajú pacientom na Slovensku už dvadsať rokov. Sú to prístroje, ktoré sa používajú na liečbu neprimerane rýchlych sťahov komôr, ktoré môžu pacienta ohroziť na živote. Je pripojený na elektródu priamo v srdci. A tá zabráni jeho zlyhaniu.

Problém však nastal po desiatich, dvanástich rokoch, kedy sa elektróda u pacienta zakaždým zlomila. Jej vyzbieranie je komplikované a prináša so sebou zdravotné riziká. A práve nový typ tieto riziká nemá! Pri operácii, ktorá trvala asi hodinu, našim lekárom asistoval aj americký tím z washingtonskej univerzity v Seattle.

Rozdiel oproti bežnému defibrilátoru je aj v tom, že nový typ sa zavádza priamo pod kožu pri rebrách. Viac si pozrite už vo videoriporte.

Zdroj: TV JOJ/ilustračné

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

13:50 Narnia: Princ Kaspian
16:50 Shrek 2
19:00 Krimi
15:05 Denník ľadovej princeznej
17:15 Áno, šéfe USA VI.
18:15 Áno, šéfe USA VI.
14:10 Tradičné recepty z celého sveta II.: Maškrty a pochúťky
15:15 Skutočné príbehy
16:25 Skutočné príbehy
15:05 Nezvyčajná cesta Nilsa Holgerssona
15:20 Ruby z dúhy I.
15:35 Strážca vesmíru Roger
14:45 Za zavřenými dveřmi
16:30 Napříč časem
18:20 Země naděje