Moderné technológie neobchádzajú ani cirkev. Milodary už kostoly prijímajú aj cez platobný terminál

Moderné technológie neobchádzajú ani cirkev. Milodary už kostoly prijímajú aj cez platobný terminál

POĽSKO / Miništranta, ktorý vyberá drobné do zvončeka, má nahradiť platobný terminál, pomocou ktorého môžete platiť kartou, mobilom alebo inteligentnými hodinkami. Naši kolegovia nakrútili, ako novinka funguje.

Ide o akýsi elektronický zvonček – platobný terminál umiestnený pri vstupe do kostola nahradil už zastaralejšie kovové mince. Ľudia tak môžu do zvončeka prispieť kartou či mobilom. "Využívame moderné technológie, a tak sa dá prispieť kartou, cez mobil, ale aj inteligentnými hodinkami," priblížil katolícky kňaz Karol Sobczyk. 

V praxi to funguje veľmi jednoducho. Veriaci vezme iba svoju platobnú kartu, vloží ju do terminálu a následne si vyberie sumu, ktorú chce zaplatiť. "V Poľsku sa väčšinou platí kartou, a to najmä mladá a stredná generácia. Doba sa mení a my sa musíme prispôsobiť," skonštatoval Karol Sobczyk. 

Veriaci majú pritom na výber z niekoľkých prednastavených hodnôt, minimum je jeden zlotý, čiže asi 20 centov. Prispieť však môžu aj viac. "Už nepotrebujete hotovosť. Človek si vyberie koľko chce, zaplatí kartou a je spokojný s tým, že prispel na cirkev," poznamenal kostolník František. 

Na samotný elektronický zvonček majú veriaci rôzne názory. "Ja so sebou málokedy nosím hotovosť, a tak využívam ten automat. Je to naozaj dobrá vec," zhodnotil jeden z veriacich. "Človek nemá vždy pri sebe drobné a aspoň nemusíme ísť pred omšou do bankomatu. Je to dobrá vec," pridal sa ďalší. 

"Do nášho kostola chodí veľa ľudí - 1 000 až 1 500. A bežne ľudia stoja v rade a využívajú to," uviedol František. 

Potvrdenie o darovaní vám ale automat nevytlačí, maximálne pošle SMSkou. Dary pre cirkev sú totiž oslobodené od akejkoľvek dane. "Potvrdenie o zaplatení je voliteľné a môže prísť SMSkou. Nechceli sme, aby bol kostol plný papierikov," dodal Karol Sobczyk. 

Technologická novinka v nemocnici v Komárne je skokom do budúcnosti. Viac vo videu: 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

08:30 Súdna sieň
09:50 Súdna sieň
10:50 Súdna sieň
09:20 Panelák
10:35 Najkrajšie bývanie II.
11:35 NA CHALUPE
07:55 DEDIČSTVO
09:45 Vražedné čísla I. + II.
10:55 Vražedné čísla I. + II.
09:20 Rybičky Flip a Flap
09:30 Ruby z dúhy I.
09:45 Strážca vesmíru Roger
08:20 Nevlastní dcera
09:55 Napříč časem
11:40 Zoolander