Moderné technológie neobchádzajú ani cirkev. Milodary už kostoly prijímajú aj cez platobný terminál

Moderné technológie neobchádzajú ani cirkev. Milodary už kostoly prijímajú aj cez platobný terminál

POĽSKO / Miništranta, ktorý vyberá drobné do zvončeka, má nahradiť platobný terminál, pomocou ktorého môžete platiť kartou, mobilom alebo inteligentnými hodinkami. Naši kolegovia nakrútili, ako novinka funguje.

Ide o akýsi elektronický zvonček – platobný terminál umiestnený pri vstupe do kostola nahradil už zastaralejšie kovové mince. Ľudia tak môžu do zvončeka prispieť kartou či mobilom. "Využívame moderné technológie, a tak sa dá prispieť kartou, cez mobil, ale aj inteligentnými hodinkami," priblížil katolícky kňaz Karol Sobczyk. 

V praxi to funguje veľmi jednoducho. Veriaci vezme iba svoju platobnú kartu, vloží ju do terminálu a následne si vyberie sumu, ktorú chce zaplatiť. "V Poľsku sa väčšinou platí kartou, a to najmä mladá a stredná generácia. Doba sa mení a my sa musíme prispôsobiť," skonštatoval Karol Sobczyk. 

Veriaci majú pritom na výber z niekoľkých prednastavených hodnôt, minimum je jeden zlotý, čiže asi 20 centov. Prispieť však môžu aj viac. "Už nepotrebujete hotovosť. Človek si vyberie koľko chce, zaplatí kartou a je spokojný s tým, že prispel na cirkev," poznamenal kostolník František. 

Na samotný elektronický zvonček majú veriaci rôzne názory. "Ja so sebou málokedy nosím hotovosť, a tak využívam ten automat. Je to naozaj dobrá vec," zhodnotil jeden z veriacich. "Človek nemá vždy pri sebe drobné a aspoň nemusíme ísť pred omšou do bankomatu. Je to dobrá vec," pridal sa ďalší. 

"Do nášho kostola chodí veľa ľudí - 1 000 až 1 500. A bežne ľudia stoja v rade a využívajú to," uviedol František. 

Potvrdenie o darovaní vám ale automat nevytlačí, maximálne pošle SMSkou. Dary pre cirkev sú totiž oslobodené od akejkoľvek dane. "Potvrdenie o zaplatení je voliteľné a môže prísť SMSkou. Nechceli sme, aby bol kostol plný papierikov," dodal Karol Sobczyk. 

Technologická novinka v nemocnici v Komárne je skokom do budúcnosti. Viac vo videu: 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

13:45 NIKTO NIE JE DOKONALÝ
15:15 Extrémni žgrloši III.
16:00 BUČKOVCI 3
14:15 EXTRÉMNE PRÍPADY
15:20 Profesionáli VIII.
16:10 Simpsonovci XXIII.
13:45 Kosti
14:30 Dr. House VII.
15:25 C.S.I.: Kriminálka Miami I.
14:10 Medzi nami zvieratkami
14:20 Rybičky Flip a Flap
14:25 Sníček
13:05 Příšerky z vesmíru
14:40 Psí poslání
16:40 Paddington