Internet by sa mal vrátiť späť ľuďom. Vynálezca webu Tim Berners-Lee vyzýva vlády na prijatie nových pravidiel

Internet by sa mal vrátiť späť ľuďom. Vynálezca webu Tim Berners-Lee vyzýva vlády na prijatie nových pravidiel

Sloboda na internete sa mení. Nastáva doba cenzúry? embed kód
BRATISLAVA / Vynálezca webu a počítačový výskumník Tim Berners-Lee vydal súpis pravidiel pre riadenie internetu. Contract for the Web (Dohoda pre internet) je navrhnutý na boj proti šíriacim sa negatívnym javom na internete, ako sú dezinformácie, hromadné sledovanie a cenzúra.

Návrh práv a povinností pre internet, ktorý nesie názov Contract for the Web, je výsledkom ročnej práce jeho World Wide Web Foundation a je navrhnutý na boj proti šíriacim sa negatívnym javom na internete, ako sú dezinformácie, hromadné sledovanie a cenzúra. Projekt sa usiluje o to, aby sa vlády a priemysel zaviazali, že udržia poznatky voľne dostupné. 

Dohoda však nie je záväzná, píše britský denník The Times. "Nemali sme celkom komplexný, úplný akčný plán pre ďalší postup na webe. Toto je po prvý raz, čo máme knihu pravidiel, v ktorej sa delí zodpovednosť," vyjadril sa na margo súpisu Berners-Lee, ktorý chartu pre internet zverejnil v pondelok. 

Väčšia ochrana súkromia 

Dohoda napríklad navrhuje rámec ochrany súkromia a osobných dát na internete s jasne definovanými národnými zákonmi, ktoré by dali jednotlivcom väčšiu kontrolu nad tým, aké dáta sa o nich zbierajú. Nezávislé a dobre zabezpečené regulačné orgány by v rámci neho verejnosti ponúkli účinné prostriedky nápravy, čo súčasné zákony a inštitúcie nespĺňajú. 

Medzi financovateľmi a partnermi Contract for the Web sú aj spoločnosti Google a Facebook, ktorých obchodné modely zberu údajov a senzácie podporujúce algoritmy čelia obvineniam z toho, že zhoršujú toxicitu na internete. Podľa ľudskoprávnej organizácie Amnesty International sú dokonca ich obchodné modely založené na porušovaní ľudských práv.

Podľa Berners-Leeho je však ich účasť veľmi dôležitá. "Máme pocit, že spoločnosti a vlády si zaslúžia rovnaké miesta pri stole a pochopenie pre to, z čoho vychádzajú, je tiež rovnako hodnotné," vysvetlil s tým, že viesť rozhovor o tejto problematike bez technologických spoločností by v podstate nemalo zmysel. 

Sprísňujúca sa cenzúra a kontrola 

Jednou z najväčších výziev pre iniciatívu je narastajúce podnecovanie rozbrojov na internete zo strany vlád na čele s Čínou, Ruskom a Iránom. Tieto krajiny čoraz viac vynakladajú úsilie o technickú kontrolu nad ich domácimi sieťami, sprísňujú cenzúru a kontrolu. "Trend balkanizácie je naozaj znepokojujúci a v Iráne je v súčasnosti extrémny," skonštatoval Berners-Lee.

Silná vláda podľa neho prejavuje toleranciu preto, aby "jej občania počuli druhé hlasy, hlasy opozície, zahraničné hlasy". Jedným spôsobom, ako zabrániť vládam v obmedzovaní internetu by podľa počítačového výskumníka mohol byť napríklad finančný tlak. Nadnárodní veritelia by napríklad mohli podmieniť nižšie úrokové sadzby ochotou krajiny nechať vo svojej domácej sieti voľne prúdiť informácie.

Internet má aj svoju temnú stránku, nazýva sa Darknet. Viac vo videu: 

Zdroj: noviny.sk/SITA/The Times

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:35 Noviny TV JOJ
06:30 Krimi
07:00 Noviny TV JOJ
05:40 Súdna sieň
06:40 POSTAVÍME, OPRAVÍME, ZVEĽADÍME
07:45 NOVÁ ZÁHRADA
05:25 ZÁCHRANÁRI
06:05 Dr. Ema
07:40 Dr. Ema
05:45 Ruby z dúhy I.
06:00 Rozprávanie o víle Amálke
06:05 Bob staviteľ XV. - XVIII.
05:00 Vyškolena láskou
06:35 Vánoční okouzlení
08:15 Překvapení