Kýchanie a kašľanie sa začínajú opäť ozývať. Sezóna alergií chytá druhý dych

Kýchanie a kašľanie sa začínajú opäť ozývať. Sezóna alergií chytá druhý dych

BRATISLAVA / Alergici prežívajú ku koncu leta druhú jar. Kýchanie a kašľanie sa začínajú opäť ozývať. Peľová sezóna opäť naberá na sile. Momentálne najviac útočia pele inváznej paliny a ambrózie.

Dominantným a momentálne najsilnejším alergénom na Slovensku je ambrózia. Vyššie hodnoty dosahuje peľ tejto invazívnej rastliny na celom Slovensku. Najvyššie koncentrácie sú v okolí Banskej Bystrice. "Až niekoľkonásobne vyššie koncentrácie ako na ostatnom území Slovenska," uviedla Mária Tolnayová, hovorkyňa RÚVZ Banská Bystrica. 

Ambróziu môžeme spoznať aj podľa toho, že jej rozkvitnuté kvety majú žltú farbu. Dnes už ambróziu nájdeme takmer všade. Pri cestách, na staveniskách, ale aj na nepokosených lúkach. Práve takáto pôda vytvára ideálne podmienky na rast ambrózie. "K tomu sa ešte pridáva peľ paliny, ktorá ale má klesajúcu tendenciu," dodala Tolnayová. 

Ak necháme ambróziu alebo palinu na vlastnom pozemku nepokosenú, ohrozujeme tým zdravie aj druhých. Ambrózia má mnohonásobne vyššiu produkciu peľu ako palina. "Je tendencia nekosiť, ale nekosiť lúky, kde rastú kvetinky. Ale nie celé žlté lány ambrózie, ktorá spôsobuje najmä malým deťom, ale aj dospelým obrovské problémy dýchacie," dodala hovorkyňa RÚVZ Banská Bystrica. 

Na celom Slovensku pretrváva aj peľ pŕhľavy.

Alergia na školu? To nemusí byť len výmysel:

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
20:20 INFORMÁCIE PRE TIPUJÚCICH
18:35 C.S.I.: Kriminálka New York VIII.
19:30 ŽREBOVANIE
19:40 TIPOS INFO
18:55 Súdna sieň
20:10 Tlkot srdca
21:00 C.S.I.: Kriminálka New York VIII.
19:20 Bob staviteľ XV. - XVIII.
19:35 Volám sa Caillou V.
20:00 Ferdo Mravec
18:40 Andy Summers - Autobiografie
20:15 FILM TÝDNE: PREMIÉRA: Všechny prachy světa
22:35 Bavme se o sexu