Na Slovensku sa narodili vzácne žriebätá. Zapísané sú dokonca v kráľovskej knihe

Na Slovensku sa narodili vzácne žriebätá. Zapísané sú dokonca v kráľovskej knihe

HNIEZDNE / Po prvý raz sa na Slovensku narodili žriebätá Frízskeho koňa. Sú také vzácne, že sú zapísané v holandskej kráľovskej knihe a musí sa o ne starať veterinár s certifikátom! V ich rodnom liste však bude navždy svietiť dedinka zo severovýchodu Slovenska.

Kobyly priviezli pred pár rokmi z Holandska, tam by sa zrejme teraz promenádovali v kráľovskom záprahu, ale na Slovensku majú iné povinnosti, stali sa z nich matky na materskej dovolenke.

Kobyla Vanda je prvorodičkou. Jej kráľovské žriebä sa volá Džisabel, nenarodilo sa na kráľovskom dvore, ale pod Tatrami, v dedinke Hniezdne. "Očakávali sme to vlastne s takým nadšením. Všetci sme sa tešili a samozrejme bol aj nejaký stres, ale myslím si, že sme to zvládli celkom dobre," vraví správkyňa areálu Kristína Gerčáková.

 Keri sa tiež pred pár dňami narodila na miestnom družstve. Podmienky tam majú obe kráľovské. Stará sa o ne špeciálny tím zaškolený v Holandsku. "Ja som bola v Holandsku dvakrát a tam som sa učila všetko. Pôrody, inseminácie, výcvik koní, príprava na zvody a podobne," dodáva Kristína. 

"Je to veľmi vzácne plemeno, takmer vyhynuté, ja ošetrujem vrámci celého Slovenska. Frízske kone mne sú jednak veľmi blízke ako plemeno a ďalšia vec, že sa to podarilo tu pod Tatrami a krásne žriebätká sú na svete," vyjadril sa veterinár Jaroslav Želnoka. 

Matky týchto dvoch malých kobyliek sú zapísané v holandskej kráľovskej knihe, mladé slečny si budú musieť pár týždňov na túto poctu počkať a poriadne sa na kontrolnú návštevu z Holandska nachystať. Základom je, aby malí nádhernú čiernu srsť.

"Tie kobylky sa väčšinou budú pásť v noci, lebo slnko im vyťahá farbu a u nich to musí byť bez jediného bieleho chĺpka," vysvetľuje riaditeľ Agro Hniezdne Róbert Špiner. A ktovie, možno o pár rokov potiahnu na koči holandského kráľa Viliama Alexandra práve tieto dve Frízske kobylky z Hniezdneho.

Na Slovensku ale úradujú aj zlodeji koní. Pozrite si reportáž: 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:45 MILÁČIKOVO
06:20 Norman a duchovia
08:20 Flynn Carsen: Honba za Kopijou osudu
05:20 NOVÁ ZÁHRADA
06:05 Súdna sieň
07:25 Súdna sieň
05:10 Ako som prežil
06:00 ZÁCHRANÁRI
06:50 ZÁCHRANÁRI
05:00 Krtko
05:30 Tashiho svet
05:45 Nezvyčajná cesta Nilsa Holgerssona
05:45 Henry ze zkumavky
07:30 Arthur a souboj dvou světů
09:20 Skorosestry