Z galérii a múzeí priamo do ulíc Banskej Bystrice. To je festival Fubaby

Z galérii a múzeí priamo do ulíc Banskej Bystrice. To je festival Fubaby

BANSKÁ BYSTRICA / Z galérii, múzeí a sál priamo na dosah obyvateľom a návštevníkom Banskej Bystrice. To je festival Fubaby. Začína sa presne o mesiac a jeho organizátor herec Igor Šimeg predstavil jeho program a novinky.

​"Je to medzinárodný festival. Pred 9 rokmi som začínal s iniciatívou o oživenie kultúry. Vtedy po Banskej Bystrici kolovalo také heslo, že zdochol tu pes. Všetci vedeli, že zdochol a nikto nevedel, kde je zakopaný, tak sme ho hľadali, vykopali a teraz tam žije taký celkom kultúrna obec orientovaná na veľmi široké spektrum," opisuje Šimeg. 

Celý nápad prišiel od Juraja Sarvaša. "Menoval v Banskej Bystrici ulicu, v ktorej žilo množstvo národných dejateľov a ja som povedal, že o rok tu bude stáť plná ulica sôch. Aj sa nám to podarilo. Aj vďaka tomu, že Banská Bystrica má všetky umelecké školstvá, ako jediná okrem Bratislavy," vysvetľuje herec.

Názov festivalu FUBABY je slovná hračka. "Prvá novinárka, ktorá prišla na tlačovú konferenciu povedala, že si nemyslela, že bude počúvať o umení, ja som myslela, že pôjde o futbal," povedal Šimeg. Nejde však len o sochy, na festivale znie hudba, množstvo výtvarného umenia či jedla. "Aby všetci, ktorí chcú a majú v sebe talent, lebo to má v sebe každý, aby sa dostali k tomu umeniu a trošku sa aj osmelili sami. Nielen sa zabavili pasívne, ale aby začali aj tvoriť," dodal herec. 

Zdroj: noviny.sk/Festival Fubaby

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

17:30 NOVINY
17:55 Moja mama varí lepšie ako tvoja
19:00 Krimi
17:40 C.S.I.: Kriminálka New York VIII.
18:35 C.S.I.: Kriminálka New York VIII.
19:35 ŽREBOVANIE
17:45 Súdna sieň
18:55 Súdna sieň
20:10 Tlkot srdca
17:40 Strážca vesmíru Roger
17:50 Rapotáčik 2
18:00 Máša a medveď III.
16:55 Trable dívčí kapely
18:30 Jiný svět
20:15 Který je ten pravý?