Aká je pravda o detoxe? Lekár vás uvedie do obrazu

Aká je pravda o detoxe? Lekár vás uvedie do obrazu

BRATISLAVA / Slovo detox má takmer pre každého iný význam. Ak si to napíšete do internetového vyhľadávača, dostanete 217 miliónov odkazov a v úvodzovkách povedané približne rovnaký počet vysvetlení.

"Detox, už z toho slova vyplýva, že odstraňuje z tela toxické látky. My, v klasickej medicíne to poznáme ako odstraňovanie intoxikácie, čiže otráv," zadefinoval pojem detox lekár Jarolím Šutka. Človek by si mal v prvom rade podľa doktora uvedomiť, že idem do detoxu, musím vedieť, čo chcem robiť. "Prečo to chcem robiť, ako to chcem robiť a čo tým chcem dosiahnuť. To sú základné otázky," dodáva Šutka. 

Pri detoxe treba myslieť na to, že nejde o jednorázovú záležitosť, ale o celý proces. "Či je to už režimový, dietologický, veľmi časté sú v súčasnej dobe množstvá suplementov, ktoré sa bohužiaľ stávajú komerčnou bázou, čiže je to skôr len biznisová záležitosť. A v neposlednom rade, ľudia často nemajú vedomosť o tom, čo to s ich telom robí," pokračuje lekár. 

Jar je aj v čínskej medicíne obdobie pečene. Treba ju očistiť. Rastie púpava, tá sa dá celá skonzumovať, ďalej medvedí cesnak, začínajú zelené listové šaláty. "Vy keď si toto všetko do tej stravy dáte, viac ako tretinu dennej dávky príjmu, znížite tie ťažké kalórie typu mäsá, cestoviny, to je dostačujúce," hovorí Šutka. 

Ďalší problém je slovo LEN v detoxe. "To len je veľký problém. To, že vy sa obmedzíte len na určité potraviny, aj v tom organizme zmeníte len na určitú metabolickú cestu. Je lepšie radšej len znížiť ťažké jedlá a zvýšiť ľahšie," myslí si odborník. 

Zdroj: noviny.sk

Prečítajte si tiež

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

07:25 Arthur a Maltazardova pomsta
09:25 Fantastická štvorka
11:30 Kuriér
07:40 Ihrisko 2
10:10 Moje meno je Nikto
13:05 NAJLEPŠIE SLOVENSKÉ TORTY
07:30 Hľadá sa dom pre milionárov - Los Angeles IX.
08:35 Hľadá sa dom pre milionárov - Los Angeles IX.
10:05 Hľadá sa dom pre milionárov Los Angeles XI.
07:35 Príšerky zo skúmavky
07:50 Sníček
08:00 Okido I.
07:05 Zlatý holky
09:05 Barva vítězství
11:25 Pozlátko Hollywoodu