Duševné zdravie nie je samozrejmosť. Ako rozpoznať varovné signály?

Duševné zdravie nie je samozrejmosť. Ako rozpoznať varovné signály?

BRATISLAVA / Mať zdravú dušu je rovnako dôležité ako mať zdravé telo. Jedno bez druhého funguje s ťažkosťami, preto je nutné udržiavať oboje v dobrej kondícii. Ako na to?

"Ľudia majú možno málo informácií a ich nedostatok spôsobuje vznik nesprávnych predstáv, skreslených predstáv, obáv či predsudkov. Faktom je, že pacienti často čelia diskriminácii," myslí si klinická psychiatrička a psychoterapeutka Soňa Belanská o tom, prečo sa tak málo hovorí o duševnom zdraví. 

Ako spoznať, že potrebujem odborníka?

Každý človek má podľa Belanskej v sebe hranicu, po ktorú je ochotný znášať stres. "Keď dôjde k prekročeniu hranice, zvládacie stratégie zlyhávajú, branné mechanizmy už nefungujú, telo samo vyšle signály, ktoré treba vnímať a kedy sa treba obrátiť na odborníka," dodala. Signálom je napríklad narušenie dôležitých životných funkcií ako spánok a stravovanie. 

Ak človek viac týždňov nevie dobre spávať a nevie sa únavy zbaviť, je to prvý z varovných signálov. Ďalším je nechutenstvo a chudnutie či priberanie neželaným spôsobom. Postupne sa pridávajú bolesti, ktoré sa nedajú vysvetliť iným ochorením.

Aká je prevencia pri duševnom zdraví?

Psychológovia i psychiatri sa starajú o ľudské duševné zdravie,  o prevenciu, diagnostiku chorôb a liečbu. "Či človek navštívi psychológa alebo psychiatra, nebude to chybou. V konečnom dôsledku sa dostane k tomu správnemu," dodala Belanská.

Existuje veľa odporúčaní, vrátane psychohygieny, ako sa dostať do duševnej pohody. Medzi všeobecné odporúčania patrí napríklad striedmosť a hranice vo všetkom, čo robíme, či už je to spánok, leňošenie, práca či stres. Ďalšie odporúčania súvisia so zdravou mierou spánku, s príjmom dostatočne vyváženej stravy i s fyzickým pohybom.

Prevencia je dôležitá aj pri depresii.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

06:15 RANNÉ NOVINY
08:30 Súdna sieň
09:15 Súdna sieň
05:30 DIVOKÉ KONE
08:25 Rýchla rota Chipa a Dala
09:20 Simpsonovci XXIV.
06:55 OCHRANCOVIA
08:20 Panelák
09:45 Policajt z L.A.
07:35 Príšerky zo skúmavky
07:50 Sníček
08:00 Okido I.
06:05 Paddington 2
07:55 Jezdkyně
09:50 Příliš pozdě na loučení