Operácia v priamom prenose. Nové technológie pomáhajú odborníkom

Operácia v priamom prenose. Nové technológie pomáhajú odborníkom

BRATISLAVA / V minulosti pacienta po srdcovom infarkte museli chirurgovia skalpelom otvoriť a cievu opraviť. Medzitým technológie poskočili dopredu a v súčasnosti už pacienta nemusia rozrezať. Priebeh operácie môžu monitorovať napríklad pomocou magnetickej rezonancie a kamier. A nielen operatéri v operačnej miestnosti, ale napríklad aj účastníci medzinárodnej kardiologickej konferencie vzdialení od nich stovky kilometrov.

Jednou z najzaujímavejších noviniek v oblasti vzdelávania kardioodborníkov sú živé prenosy z operácií počas konferencie. "Kardiológovia môžu v priamom prenose zažiť tú operáciu a zároveň interaktívne diskutovať s operatérmi," uviedol riaditeľ CINRE Ivan Vulev. "Chceme, aby kolegovia o tom diskutovali a našli najlepšie riešenie pre pacienta," dodal kardiológ Ota Hlinomaz. Na Slovensku je taká konferencia prvá svojho druhu. "To je niečo nové, čo tu ešte nebolo a v tejto forme by sme chceli pokračovať," povedal Ivan Vulev.

"Akútny infarkt myokardu je najčastejšou príčinou, prečo pacienti umierajú," informovala Zuzana Moťovská, kardiologička LF Karlovej univerzity. Má to byť viac ako polovica. V minulosti operácie ciev robili kardiochirurgovia drasticky pomocou skalpelu. Neskôr nastúpili šetrnejšie takzvané neinvazívne metódy. "Používajú sa najnovšie techniky a zobrazovacie metódy," poznamenal Ota Hlinomaz. Napríklad magnetická rezonancia. "Tento systém umožňuje robiť aj tie najrizikovejšie viaccievové postihnutia," doplnil riaditeľ CINRE. Zároveň to skrátilo pobyt pacienta v nemocnici.

Operácie v priamom prenose 

Počas konferencie v Bratislave boli v priamom prenose štyri operácie. "Ide o liečbu angíny pectoris a srdcového infarktu. Do srdcovej tepny zavádzame katétery s balónikom, tie sa nafúknu, tepna sa rozšíri a zalepí výstužou - mikroarmatúrou," vysvetlil kardiológ Ladislav Groch. Tieto metódy sú ideálne pre krajiny ako je Slovensko alebo Česko."Pacienta je potrebné dopraviť do centra, ktorých je na Slovensku 7 a v Česku 22, do 90 minút," vysvetlil Ladislav Groch. V USA, Rusku, Číne, alebo Brazílii pre veľké vzdialenosti to nie je vždy možné. 

Okrem vzdelávania kardioodborníkov sa na úspešnosti výsledku podieľa aj vzdelávanie pacientov. "Pacient je integrálnou súčasťou vedenia liečby, ak je o význame presvedčený a rozumie," povedala Zuzana Moťovská. To si ale vyžaduje trochu ubrať z odbornej terminológie a posunúť vzťah lekár-pacient do roviny konzultant - klient.

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

23:35 Vražedné čísla IV.
00:35 NOVÝ ŽIVOT II.
01:45 Krimi
23:05 Pod paľbou
01:30 Profesionáli
02:20 Panelák VIII.
22:55 Vraždy, ktoré šokovali XXIV.
23:55 Spackané plastické operácie II.
00:55 POLICAJTI V AKCII
23:30 Arthur a Minimojovia
23:55 Bob staviteľ
00:05 Rapotáčik 2
22:10 Valhalla: Říše bohů
00:00 Trojitá hrozba
01:30 Pomsta zelených draků