Akustická duša za tisícky eur. Unikátny hudobný nástroj tvorili dlhé mesiace

Akustická duša za tisícky eur. Unikátny hudobný nástroj tvorili dlhé mesiace

Archívna reportáž
embed kód
SVINIA / V obci neďaleko Prešova budú mať farníci v novom kostole aj úplne novú akustickú dušu. A to orgán. Hudobný nástroj za takmer 100 tisíc eur musia ale teraz po častiach sťahovať a montovať do kostola .

Súčasťou orgánu sú aj dve najväčšie trojmetrové píšťaly. Spolu ich tam bude rovných tisíc kusov. "Prídu prospektové píšťaly, ktoré schovajú všetky ostatné píšťaly," vysvetlil výrobca orgánov Gabriel Bies. Unikátny hudobný nástroj tvorili v dielni dlhé mesiace. Do kostola ho priviezli po kúskoch. 

Na jeho zhotovenie prispeli aj miestni farníci, formou adoptovania si píšťal. Už pri prvých skúškach bolo jasné, že akustiku originálu len tak niečo nenahradí. "Ako som prvýkrát počul ten zvuk, je to úplne iné ako ten starý zvuk čo nám hral," povedal s radosťou kostolník Rudolf Kundrík. "Je rozdiel jesť vlastnými zubami a je rozdiel jesť protézou," takto obhájil kvalitu zvuku samotný organista Gabriel Kočiš.

Zostrojiť orgán je naozaj ťažké, práve preto je to aj jedno z najnáročnejších remesiel. Keď bratia Biesovci začínali boli na trhu jediní. Kedysi sme pritom na našom území mali majstrov, ktorých akustické diela dodnes obdivuje celý svet. "Komunizmus, všetko čo bolo spojené s cirkvou bolo nežiadúce. Doteraz nevieme, kde tí majstri skončili," povedal výrobca Ján Bies.  

Po mesiacoch práce v dielni bude trvať týždne kým orgán namontujú po častiach v kostole,  a ďalšie týždne kým 1000 píšťal naladia. "Z tisícky sa musí každá jedna individuálne naladiť, nastaviť. Vytvorí sa tenký vzduchový prúžok, ktorý sa rozráža na hrane a vzniká ten tón," dodal na záver jeden z bratov Biesovcov. 

Pozrite si archívnu reportáž o 95 tézach v kostole: 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

10:20 REŠTART
11:45 James Bond: Zlaté oko
14:40 Mortdecai: Grandiózny prípad
10:05 Zlatokopovia z Arkansasu
12:15 MILÁČIKOVO
13:10 15 MINÚT. KUCHÁR
11:10 Najkrajšie bývanie II.
12:30 Vraždy v Midsomeri X.
14:55 Columbo
11:05 Fix a Foxi
11:35 Príbehy dvoch myší
12:00 Albert spoznáva svet
11:05 Vánoční show
12:40 Cesta za snem
14:25 Grace, kněžna monacká