Pre obyvateľov zábavné mesto, pre svet nový Disneyland. Pýtate sa, kde to bude?

Pre obyvateľov zábavné mesto, pre svet nový Disneyland. Pýtate sa, kde to bude?

Archívna reportáž
embed kód
RIJÁD / Saudský kráľ Salmán sa rozhodol postaviť zábavné mesto Qiddya, ktorá má byť akousi saudskou verziou Disneylandu. Toto zábavné mesto sa bude nachádzať len kúsok od metropole Rijádu. Zábavný park je jedným z projektov pokrokovej vlády korunného princa Mohameda bin Salmána.

Stavba centra je súčasťou princovho plánu Vízie 2030, ktorým sa snaží zmodernizovať krajinu a rozšíriť jej ekonomiku, ktorá bola až doteraz závislá čisto na vývoze ropy. Korunný princ spoločne so svojím otcom zahájili počas víkendu stavbu tohto obrovského zábavného mesta. V kráľovstve tak vytvorili tisíce pracovných miest a otvorili cestu zábavnému priemyslu. 

Prvá časť centra, ktorá zahŕňa zábavný park, autodráhy a safari by mala byť hotová v roku 2020. Ich cieľom je nielen prilákať turistov ale aj zahraničných investorov. Saudská Arábia okrem toho, oznámila stavbu vlastného Silicon Valley a luxusného ostrovného rezortu v Červenom mori, ktoré bude ohraničené umelo vybudovaným, nízkym útesom. 

Po rokoch opäť otvorili kiná

V Saudskej Arábií sa v máji po 35 rokoch znovu otvorili kiná. Prvý film, ktorý uviedli bol práve Black Panther. Doteraz boli nútení cestovať za kinom až do Spojených arabských emirátov alebo Bahrajnu. Dôvodom, prečo kiná zamedzili bolo, že Saudovia ročne utrácajú až niekoľko miliárd na zábavu a kiná. V roku 2018 by malo byť ale zorganizovaných viac ako 5000 festivalov či koncertov, narozdiel od roku 2017, kedy ich bolo len okolo dvoch tisíc. 

Pozrite si archívnu reportáž o tom ako Slovensko napodobňuje Dubaj: 

Zdroj: noviny.sk/blesk.cz

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:50 Noviny TV JOJ
06:35 Krimi
07:05 Noviny TV JOJ
05:40 Súdna sieň
06:45 Súdna sieň
08:10 Miláčikovo
05:05 Keď je pečenie umenie III.
05:50 Ochrancovia
06:30 Ochrancovia
05:35 Jahôdka a jej kamaráti III.
06:00 Bob staviteľ XV. - XVIII.
06:10 Rev a motoroví miláčikovia I.
05:20 Ledová sezóna
07:05 Dámský klub
08:55 Paříž počká