NASA zoberie na svoju misiu tisícky ľudí

USA / Tisícky ľudí poletia už toto leto k najväčšej a najjasnejšej hviezde na oblohe - k Slnku. Zapojiť sa môžete aj vy, stačí splniť jednu malú podmienku.

Vedci NASA plánujú toto leto vypustiť do slnečnej atmosféry robotickú kozmickú sondu. Na plánovanú misiu pozývajú ľudí z celého sveta. Týmto spôsobom chcú zapojiť do ich výskumu širokú verejnosť. Potrebujú len jediný údaj, meno. 


"Parker Solar Probe" je kozmická sonda pomenovaná podľa astrofyzikov Eugena Parkera, ktorú toto leto vypustia do slnečnej atmosféry. Sonda poskytne vedcom najbližší výhľad na hviezdy aký kedy doteraz mali. Cieľom projektu je preskúmať slnečnú atmosféru, konkrétne, určiť štruktúru a dynamiku vonkajšej vrstvy magnetického poľa Slnka. "Táto misia nám pomôže odpovedať na otázky, ktoré sa snažili vedci odhaliť viac ako šesť desaťročí", napísal v tlačovej správe NASA asociovaný správca pre vedecké misie riaditeľstva NASA Thomas Zurbuchen.

Vedci sa rozhodli do misie zapojiť ľudí z celého sveta prostredníctvom jediného mikročipu. Na ten sa zaznamenajú všetky mená ľudí, ktorí sa prihlásia na túto misiu. Počet mien je ale limitovaný. Prihlásiť sa je možné do 27.apríla. "Je to jeden zo spôsobov ako zapojiť verejnosť. Bude to ako by na túto jazdu išli všetci s nami", uviedol pre CNN projektový manažér misie Patrick Hill. 

Pozrite si video NASA o rekordérke

Zdroj: noviny.sk/CNN

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

10:40 Súdna sieň
12:00 NOVINY O 12:00
12:25 TOP STAR
11:30 PÁLI VÁM TO
12:30 Vyvolení - Dom snov
13:35 Profesionáli
11:35 Kosti VI.
13:30 JAG III.
14:30 Vtierka Castle VII.
11:35 Príbehy dvoch myší II.
12:00 Albert spoznáva svet
12:25 Oskar v balóne
09:55 Příběh jedné jízdy
11:50 Druhý muž
13:30 Město v ohrožení