Misia na Mars nebude prechádzka ružovým sadom. Vyskúšali si to už na Zemi

Misia na Mars nebude prechádzka ružovým sadom. Vyskúšali si to už na Zemi

PÚŠŤ NEGEV / Mars nemusíte hľadať iba na obežnej dráhe. Jeden máme aj na zemi. Konkrétne sa nachádza na juhu Izraela v púšti Negev. Práve tam skupina šiestich vedcov simulovala podmienky pre budúcu medziplanetárnu misiu. A podobný pokus robia vedci aj v Amerike.

Satelitná komunikácia, psychologické efekty izolácie, radiácia aj hľadanie známok života v pôde - misia na Mars nebude prechádzka ružovým sadom.

"Táto misia bola unikátnym zážitkom, na ktorom sa podieľali najmä dobrovoľníci. Simulovali sme podmienky porovnateľné s červenou planétou a testovali sme nové procesy a technológie potenciálne využiteľné v budúcnosti," hovorí Guy Ron, profesor nukleárnej fyziky. 

Okolie izolovaného mesta Micpe Ramon v izraelskej púšti poskytlo vedcom jedinečnú analógiu s červenou planétou. Terén, pustatina, dlhé vzdialenosti, horúčavy a sucho predstavovali náročnú výzvu nielen pre aktérov, ale aj pre vedcov. Zámerom projektu s názvom D-Mars bolo pritiahnuť pozornosť k vesmírnym zámerom aj širokej verejnosti. Vedci sa ale zapotili - od monitorov sa takmer nepohli.

"Neustále sme monitorovali a prepočítavali spotrebu energie, vody aj jedla, ktoré budú potrebné pre celú misiu," vysvetľuje architekt Alon Sikhar. Projekt realizovali vedci z univerzity v Jeruzaleme v spolupráci s izraelskou vesmírnou agentúrou. 15. februára ale v americkom Utahu odštartoval ďalší projekt týkajúci sa červenej planéty. A práve v ňom má Slovensko svoju zástupkyňu - vedkyňu Michaelu Musilovú. Pozrite si s ňou rozhovor. 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
20:15 INFORMÁCIE PRE TIPUJÚCICH
16:40 Notting Hill
19:30 ŽREBOVANIE
19:35 Profesionáli
17:55 Columbo I.- VIII.
20:10 Kosti X.
21:00 Kosti X.
19:00 Ruby z dúhy I.
19:15 Sníček a Dúhalka
19:35 Rev a motoroví miláčikovia I.
18:40 Hvězda na střední
20:15 Já nebo nikdo
21:55 Dobrodruh Flynn