Romantická valentínska večera alebo pôst. Dilema pre kresťanov

Romantická valentínska večera alebo pôst. Dilema pre kresťanov

BRATISLAVA / Mnohí kresťania stoja pred zložitou otázkou. Osláviť sviatok svätého Valentína, alebo sa osláv zrieknuť? Sviatok lásky totiž tento rok pripadol na na Popolcovú stredu, ktorou sa začína 40 dňový pôst.

Pred touto náročnou voľbou sa kresťania ocitajú po prvýkrát od druhej svetovej vojny. "Je to najväčší pôstny sviatok,  okrem Veľkého piatku. Je dovolené sa raz poriadne najesť a dvakrát si niečo malé prejesť, takže keby sme to mali obísť šalamúnsky, tak dá sa zobrať tú polovičku na nejakú večeru, ale musí byť bezmäsitá," radí etnologička Katarína Nádaská.

Dovolené sú aj kvety, Valentínky a drobné darčeky, ale šumivé víno nie. Jahody budete musieť zapíjať vodou. Okrem pôstu je totiž nevyhnutná aj abstinencia. Táto netradičná dátumová zhoda skrížila plány aj mnohým zaľúbencom. Vo svete sa totiž v deň svätého Valentína sobášia stovky zaľúbených párov. Tento rok ich zrejme bude pomenej. Aj keď svadby vyslovene zakázané nie sú. "Pôst uznávajú všetky veľké svetové náboženstvá, ako judaizmus, kresťanstvo, budhizmus, hinduizmus," hovorí o období pôstu Nádaská.

"Na Popolcovú stredu platí v katolíckej cirkvi prísny pôst. Ak by sa obrad uzavretia manželstva teoreticky tento deň slávil, ťažko si predstaviť svadobnú hostinu, kde sa vôbec neje mäso a možno sa najesť len raz do sýtosti. Sláviť katolícke manželstvo je vyslovene zakázané len na Veľký piatok a Bielu sobotu," upresňuje hovorca Konferencie biskupov Slovenska, Martin Kramara.

Popolcová streda by mala byť zamyslením sa aj nad životom ako takým. "Popolcová streda je symbolika toho, že prach si a na prach sa obrátiš. Práve to pôstne obdobie by nám malo pripomínať, že sme na tomto svete len dočasne," hovorí Nádaská.

Kontrast sviatkov svätého Valentína a Popolcovej stredy veľmi pekne vystihol profesor Christopher James. Povedal: "Už sa teším na stredu. Všetkým budem hovoriť, si milovaný a zomrieš".

Tento rok sa s nami veru kalendár nekamaráti. Ďalší významný cirkevný sviatok, Veľkonočná nedeľa, pripadá presne na 1. apríla. Takže menej nebude iba valentínskych sobášov, ale aj hlúpych žartov.

Pozrite si archívnu reportáž o valentínskych tradíciách:

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

17:25 9-1-1
18:25 IQ TAXI
19:00 Krimi
17:55 Súdna sieň
18:45 Súdna sieň
19:30 ŽREBOVANIE
17:05 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas VII.
18:05 Kosti IV.
19:00 Kosti IV.
17:55 Ferdo Mravec
18:20 Rapotáčik 2
18:30 Máša a medveď III.
16:30 Lord of the Dance
18:15 Tajemství úspěchu
20:15 Gunman: Muž na odstřel