Slovenský vojnový fotograf: Do utečeneckého tábora nás pustili len na hodinu, aby na nás nezavolali teroristov

Slovenský vojnový fotograf: Do utečeneckého tábora nás pustili len na hodinu, aby na nás nezavolali teroristov

BRATISLAVA / Mal pred sebou skvelú bruselskú kariéru IT špecialistu, ale napokon si zvolil úplne inú cestu. Dnes patrí k najuznávanejším fotografom a dokumentaristom. Jeho práce uverejnili dokonca v legendárnom časopise National Geographic. Ján Husár hovoril o svojich zážitkoch z Kene a Somálska.

Somálsko je krajina, kde už desiatky rokov panuje občianska vojna. Je rozdelené na štyri časti, každú z nich spravuje vlastná armáda. Napriek tomu je asi 90 percent krajiny pod paľbou teroristických útokov. Tie sú tam na dennej báze. Pre slovenského fotografa tam preto bolo náročné pohybovať sa. Ak práve nefotil, tváril sa, že je iba turista. Situácia je tam taká vážna, že bez ozbrojeného doprovodu ma ulicu nesmel. "Všetci ľudia, ktorí nie sú Somálci, žijú v uzavretých spoločnostiach, ktoré stráži africká únia. Tá tam má mierové misie a tí ľudia nikdy nevychádzajú von do mesta."  

Dôvodom je práve hrozba teroristických útokov. Sám potvrdil, že je to jedno z najnebezpečnejších miest, na ktorých kedy bol. "Boli sme v jednom utečeneckom tábore, kde nás pustili maximálne na hodinu, aby niekto nezavolal teroristom, že sme tam."

Na svojej ceste zamieril aj do Kene, kde za normálnych okolností je väčšie bezpečie, dokonca aj cestovné kancelárie tam robia výlety. V období volieb to ale celkom neplatí. Pred desiatimi rokmi skončili prezidentské voľby masakrom. Nepokoje vládli aj tentokrát. "Polícia púšťala von informácie, že nestrieľajú po ľuďoch. Ale v skutočnosti strieľali na nich ostrými nábojmi, čo bol aj problém, keď som sa dostal na stranu protestujúcich,spomína na situáciu, kedy mu nebolo všetko jedno, Husár.   

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

05:05 Krimi
05:40 Noviny TV JOJ
06:25 Labková patrola II.
05:10 NAŠI IV.
05:35 Súdna sieň
06:30 Súdna sieň
05:10 Kto porazí šéfkuchára
05:30 Kto porazí šéfkuchára
05:55 Keď je pečenie umenie IV.
05:15 Tashiho svet
05:30 Nezvyčajná cesta Nilsa Holgerssona
05:45 Ruby z dúhy I.
06:00 To nejsi Ty
07:55 Kapitán Trueno a Svatý Grál
09:55 Bella a Sebastian 3: Přátelé navždy