Moc v rukách poškodzuje mozog

Moc v rukách poškodzuje mozog

BRATISLAVA / Vedci prišli so zaujímavým zistením, podľa ktorého môže moc zanechať následky na mozgu. Ide teda najmä o ľudí v pozícii politika, šéfa firmy, úradníkov, zdravotníkov, ale aj učiteľov či rodičov. Podľa odborníkov, moc vyvoláva presvedčenie, že o druhých môžeme rozhodovať bez ich súhlasu.

Už len bežná ľudská skúsenosť hovorí, že sa ľuďom pri nadbytku moci začne kriviť charakter. Zažil to už asi každý. "Verím tomu, pýcha je silnejšia ako svedomie," myslí si jedna z opýtaných.  

Okrem každodennej praxe to teraz potvrdili aj americkí a japonskí vedci. "Keď má niekto moc, nepotrebuje druhých ľudí. Nepotrebuje počúvať, čiže stráca empatiu," hovorí psychológ Miron Zelina. Bez empatie sa človek upriami sám na seba a mení sa na egocentrika. Má tendenciu myslieť si, že vie čo druhí potrebujú a na ich názor sa už ani nepýta. "To sa potom odráža aj v tých mozgových procesoch," dodáva Zelina.  

O strate empatie hovoria japonské výskumy, americké však idú ešte ďalej a tvrdia, že človeku, ktorý je pri moci dlhšie obdobie, to môže natrvalo poškodiť mozog. "Vedci dospeli k tomu, že moc poškodzuje mozog človeka, jeho nervovú činnosť. V mozgu to potom preskakuje z emocionálnej časti do predných lalokov, čo sú frontálne laloky rozhodovania." Moc nečíha len an vysokopostavených politikov či majiteľov firiem. Týka sa aj rodičov. Dá sa ale tomu čeliť. Stačí mať správnu mieru sebavnímania a pochopenia druhých. 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

14:50 Titanic
19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
18:40 Áno, šéfe USA I.
19:30 KINOSÁLA
19:55 INFORMÁCIE PRE TIPUJÚCICH
17:50 Titanic: Krv a oceľ
20:10 Klamári II.
21:00 Klamári II.
18:50 Arthur a Minimojovia
19:15 Sníček a Dúhalka
19:35 Rev a motoroví miláčikovia I.
18:30 Arthur a Maltazardova pomsta
20:15 Za hranici
22:10 Nečekaná hrozba