Smrť na palube lietadla: Letušky presne vedia, čo robiť

Smrť na palube lietadla: Letušky presne vedia, čo robiť

BRATISLAVA / Každoročne prepravia aerolinky na palubách svojich lietadiel milióny cestujúcich. Hoci sa drvivá väčšina z nich do cieľovej destinácie dostane v poriadku, posádka musí vedieť zareagovať aj v prípade, že niektorý z pasažierov počas letu zomrie, píše portál Info.cz. Čo sa vtedy deje na palube?

Rôzne zdravotné problémy nie sú u cestujúcich v lietadlách ničím neobvyklým. S tými menej závažnými si školený letecký personál dokáže poradiť, pri riešení väčších problémov ich môže inštruovať lekár zo zeme. Niekedy sa ale aj napriek veľkej snahe cestujúceho nepodarí zachrániť, píše portál Info.cz.

V štúdii, ktorá vyšla v odbornom periodiku The New England Journal of Medicine, odborníci z asi 1 200 nahlásených núdzových situácii piatich leteckých spoločností medzi rokmi 2008 a 2010 narátali 36 úmrtí pasažierov.

Postupy pre tieto prípady neurčujú jednotné pravidlá. Medzi jednotlivými aerolinkami existujú dielčie rozdiely, v hrubých obrysoch ale podľa Business Insider všetky postupujú nasledujúcim spôsobom:

Piloti sa spoja s riadením letovej prevádzky na zemi a spoločne urobia rozhodnutie, či lietadlo bude ďalej pokračovať v letovom pláne, alebo pri najbližšej príležitosti pristane. Niektoré aerolinky ešte personálu na palube lietadla umožňujú konzultáciu s lekármi. Pri rozhodovaní o ďalšom postupe sa posudzuje niekoľko faktorov, pričom medzi najdôležitejšie patrí súčasná poloha lietadla a príčina smrti.

Pokiaľ to kapacita lietadla umožňuje, letušky prenesú telo zosnulého do voľného radu, aj v prvej triede. V prípade, že sú všetky sedadlá osadené, pripútajú telo k sedadlu a prikryjú ho, aby ostatní cestujúci nemuseli na nebohého pozerať a jemu zaistia aspoň symbolickú pietu.

Zosnulého pasažiera oficiálne vyhlásia za mŕtveho až po pristátí stroja. Táto povinnosť pripadá výhradne lekárovi alebo miestnej autorite, posádka lietadla na to oprávnenie nemá.

Zdroj: noviny.sk, Info.cz, Business Insider

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

16:20 Modrý kód
17:30 Noviny
18:00 BEZ SERVÍTKY
16:40 Moja mama varí lepšie ako tvoja
17:40 Kosti XII.
18:40 Kosti XII.
16:55 Súdna sieň
18:00 Súdna sieň
19:05 Spravodlivosť v krvi X.
17:00 Rapotáčik 2
17:10 Maxipes Fík II. - Divoké sny Maxipsa Fíka
17:20 Ovečka Shaun II.
16:20 Země naděje
18:20 Dobrodružství Hucka Finna
20:15 Nádech pro lásku