Ľudstvo môžu ohroziť baktérie z vesmíru

Ľudstvo môžu ohroziť baktérie z vesmíru

BRATISLAVA / V mnohých amerických katastrofických filmoch prídu na našu planétu monštrá z vesmíru, pričom ničia všetko, čo im príde do cesty. To, čo našu krásnu Zem ale nakoniec zruinuje, môže byť voľným okom úplne neviditeľné, píše britský Daily Mirror.

Vedci pripúšťajú, že obrovským problémom môžu byť rozličné mimozemské baktérie, vírusy a iné drobné živočíchy, ktoré môžu na družiciach alebo napríklad v raketoplánoch doputovať na Zem. Podľa vedcov, ktorých cituje britský Daily Mirror, môžu byť nebezpečné i vzorky hornín či ľadu pochádzajúce z planéty Mars alebo z Jupiterových mesiacov. Dá sa predpokladať, že takéto organizmy budú veľmi odolné a je celkom možné, že ľudský imunitný systém si s nimi nebude dať vedieť rady. 

Vedci ale jedným dychom upokojujú, že sú na podobných kozmických "votrelcov" pripravení a takéto mikroorganizmy umiestnia okamžite do karantény, kde ich budú skúmať tak dlho, pokým si nebudú istí, že nikomu nemôžu ublížiť. Vzorky taktiež môžu byť izolované naveky vekov, tvrdí John Rummel z inštitútu SETI v Mountain View v Kalifornii.

Vedci špekulujú, že na Marse by jednoduché organizmy mohli prežívať pod zhoreným povrchom červenej planéty. Pod ľadovým obalom jedného z Jupiterových mesiacov, Európy, je skrytý celoplanetárny oceán, v ktorom sa mohol pokojne vyvinúť život. 

Zdroj: noviny.sk/DailyMirror

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

16:55 NA CHALUPE
17:55 NOVÉ BÝVANIE DIZAJN
19:00 Krimi
17:25 Dvaja nosáči a video
19:35 Profesionáli VIII.
20:25 Sestry
17:10 Áno, šéfe USA III.
18:05 Columbo
20:10 Kosti XI.
17:35 Strážca vesmíru Roger
17:50 Rapotáčik 2
18:00 Máša a medveď II.
16:35 Slunce, seno, erotika
18:30 Cirque du Soleil: Vzdálené světy
20:15 Car a Matilda