Polojasno
26°
Bratislava
Zuzana
11.8.2022
Vytopil vás sused? Takto postupujte...
Zdielať na

Vytopil vás sused? Takto postupujte...

Zdroj: ISIFA

BRATISLAVA / Pohľad na zatečený strop v kúpeľni nepoteší nikoho. Keď už takýto stav nastane, treba okamžite hľadať riešenie. Napríklad zistiť, odkiaľ vlastne zateká.

Kontaktujte havarijnú službu

"V prvom rade je potrebné kontaktovať havarijnú službu, ktorá je v dome zazmluvnená, tá pracuje nonstop. Má za úlohu zistiť, odkiaľ vzniklo zatekanie. Či je to od suseda, alebo zo spoločných rozvodov," uviedol Ljuben Patorčev, konateľ správcovskej spoločnosti. 

Ak sa poškodili tie, náklady sa hradia zo spoločného fondu opráv. Inak je to na pleciach majiteľa bytu. "Veľakrát nie je problém v spoločných rozvodoch, ale v odbočkách do vaní a záchodov. To sú slabé miesta, kde vznikajú poruchy, vytápanie, atď," dodáva Patorčev.

Polícia vám môže zapečatiť byt

Ak havária vznikla vo vašom byte, za istých okolností ste povinní vpustiť do svojho bytu cudzích ľudí. "Je potrebné dostať sa do takéhoto byt. Ak je tam sused, je to fajn, ak tam nie je, tak sa zväčša otvára za účasti polície a potom sa ten byt zapečatí. Kľúče potom od takého zapečateného bytu sú potom na polícii," hovorí konateľ správcovskej spoločnosti.

Poistite si domácnosť

S nákladmi na opravu vám určite pomôže, ak máte poistenú domácnosť. Poisťovňa však pravdepodobne bude chcieť vidieť na oznámení o škodovej udalosti aj podpis suseda, ktorý vás vytopil a priznáva to. "Samozrejme sú prípady, ak to nie je možné a škodca nechce sprístupniť svoj byt, potom je na poisťovni, aby si svojimi prostriedkami, regresom uplatnila škodu u škodcu," uviedla hovorkyňa poisťovne Juditaq Smatanová. "Sa mu táto nedbanlivosť môže dosť predražiť časom," uviedol Patorčev.

Článok si môžete pozrieť aj cez iPhone či iPad vďaka novej aplikácii. ZADARMO.

ISIFA

Súvisiace články