Zlé vzťahy na pracovisku. Dôvod, prečo opúšťame prácu
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / Máte v práci dobrých kolegov? Alebo sú to ľudia, z ktorých máte žalúdočné kŕče? Z istého prieskumu vyplýva, že pre nás Slovákov je pri výbere práce rozhodujúce priateľské pracovné prostredie. Ten istý výskum tiež odhalil, na čom pri úvodnom pohovore najčastejšie zlyhávajú najmä mladí absolventi.
To, že je v práci je viac ako potrebná dobrá kolegyňa, vedia aj tí, ktorí ešte len hľadajú prácu. Prieskumu sa zúčastnili vysokoškoláci z jedenástich krajín Európy. Tým našim najviac záležalo na tom, aby vo firme, do ktorej po skončení štúdia nastúpia, mali dobrý kolektív. "Priateľská atmosféra zohráva jedno z najväčších a najkľúčovejších miest pri výbere zamestnania," uviedla riaditeľka HR oddelenia spoločnosti Delloite Monika Kováčová.
Zlé vzťahy dôvodom, prečo končíme
Zároveň zlé kolegiálne vzťahy sú najčastejší dôvod, prečo ľudia u nás opúšťajú svoje pracovné pozície. A to aj v prípade, že sú dobre zaplatení. V zahraničí to je presne naopak. "Možno je to tou kultúrou. Neriešia to do takej miery jednotlivé medziľudské vzťahy medzi sebou, ale skôr si pozerajú ten svoj biznis," uviedla HR špecialistka Zuzana Kuchtová.
My Slováci sme však národ citlivý a navyše nám veľmi záleží aj na tom, čo si kto o nás myslí. Vedia to aj firmy, ktoré hľadajú do svojich tímov ľudí tak, aby zapadli. A často prácu nedostanú aj kvôli tomu, že sa nepáčia budúcim kolegom. "Povedal by som, že sa to stáva relatívne často. Dávame rovnakú dôležitosť tomu, akým spôsobom si myslíme, že ten človek zapadne do toho kolektívu, ako jeho odbornej kvalite," uviedol Marián Hudák, riaditeľ firmy.
ďalším zaujímavým bodom prieskumu je slovenská cieľavedomosť. "Veľmi by pomohlo, keby aj v rámci nášho školstva sa venovala väčšia pozornosť samostatnosti, cieľavedomosti, aktivity budovania kariéry a podobne," dodáva Hudák.
Študenti vedia, aký chcú mať plat
"Študenti nemajú úplne jednoznačnú predstavu, čo by v nasledujúcich troch rokoch, kde by chceli pracovať, ako by mala vyzerať ich kariéra," uviedla Kováčová. Zato však presne vedia, aký chcú mať plat. "Nemyslím si, že by ma vedela štátna správa zaplatiť. Ale môj úvodný plat by sa mohol pohybovať niekde na tej úrovni 1 000 euro," hovorí jeden z opýtaných.
Téme sa venuje reportérka Beáta Ksenzsighová. INFORMÁCIE ONLINE TU.
ISIFA