Zatiahnuté
18°
Bratislava
Galina
3.5.2024
Pozor na meningokoka! Ohrozené sú najmä deti
Zdielať na

Pozor na meningokoka! Ohrozené sú najmä deti

Meningokok je maličká baktéria, ktorá však môže spôsobiť nielen deťom, ale aj dospelým vážne komplikácie. Podľa lekárov má toto ochorenie v niektorých prípadoch taký rýchly priebeh, že o živote pacienta rozhodujú hodiny.

Spúšťa sa osvetová kampaň

Od štvrtka je v prevádzke nová webová stránka www.stopmeningokok.sk, ktorá informuje o nebezpečných ochoreniach spôsobených meningokokovou baktériou. Zároveň sa tým spúšťa aj osvetová kampaň, ktorej súčasťou budú aj informačné materiály v ambulanciách detských lekárov a ďalšie podporné materiály, ktoré majú upozorniť na možné hrozby.

Meningokok patrí medzi výlučne ľudské baktérie, ktoré môžu spôsobiť meningokokový zápal mozgových blán (meningitídu), meningokokovú sepsu (otravu krvi) a takzvaný Waterhouse-Friederichsenov syndróm (masívne krvácanie do nadobličiek a ďalších orgánov tela).

Nedostatočne zrelý imunitný systém

Pacienti niekedy trpia aj všetkými ochoreniami súčasne a mnohé takéto prípady sa často končia smrťou. Najčastejšie sú postihnuté deti vo veku jedného až štyroch rokov a adolescenti. Odborníci preto predpokladajú, že na vine je najmä nedostatočne zrelý imunitný systém a záťaž organizmu pri dospievaní, ktorá sa spája s únavou a vyčerpanosťou. Svoju úlohu tu zohráva aj fakt, že ide o komunitnú chorobu, teda o ochorenie, ktoré sa vyskytuje v úzko prepojených kolektívoch a v miestach, kde sa združí na dlhší čas viac ľudí.

"Na jar roku 2012 sme prijali krátko po deviatej večer 13-mesačné dieťa,“ povedal predseda Slovenskej pediatrickej spoločnosti Karol Králinský. "Dieťa podvečer vracalo, malo veľmi vysokú horúčku a matka si všimla nezvyčajné vyrážky na končatinách. Do nemocnice prišlo apatické, nereagovalo na podnety, s početnými petéchiami po tele. Diagnóza znela - podozrenie na meningokokovú sepsu. O 21:30 sme začali liečbu nasadením silných liekov. Dieťa bolo stále spavé, aj keď reagovalo na podnety otvorením očí. Okolo polnoci klesla jeho telesná teplota na 36,8 stupňa, dieťa sa prebralo, bolo nepokojné. Na prípade pracoval celý tím lekárov. O 3:30 sa stav začal prudko meniť, pulz vysoko vyskočil a na tele sa začali vytvárať ďalšie petéchie, ktoré splývali. Pacient mal výrazne podchladené končatiny. Začali sa prejavovať výrazné problémy s dýchaním, poruchy srdcovej činnosti, kŕče a nakoniec zástava srdca. Dôvodom smrti bola otrava krvi s poruchou vedomia s krvácavými prejavmi a Waterhouse-Friederichsenovým syndrómom,“ pripomenul lekár nedávny prípad s nešťastným koncom.

Prvá vakcína v roku 1969

Baktériová meningitída je teda predovšetkým ochorenie malých detí a mládeže. Liečba musí byť nasadená okamžite na jednotke intenzívnej starostlivosti a podlieha špeciálnemu režimu pod silnými dávkami antibiotík a kontrole životne dôležitých funkcií organizmu.

Po zistení pôvodcu meningitídy liečba pokračuje špecifickými liekmi. Očkovanie proti meningokokom patrí medzi dlhoročné priority výskumných vedeckých tímov. Prvé pokusy siahajú až do roku 1908, avšak prvá vakcína bola uvedená na trh až v roku 1969. Na svete existuje viacero vakcín, pričom niektoré sa používajú aj na Slovensku. Ochranné protilátky vzniknuté na základe takéhoto očkovania počas pár mesiacov až niekoľkých rokov opäť zanikajú.

Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.

ISIFA

Súvisiace články