Pozor! Soláriá škodia viac, ako ste si mysleli...

Pozor! Soláriá škodia viac, ako ste si mysleli...

BRATISLAVA / Ak ste milovníkom umelých slnečných lúčov, zbystrite pozornosť. Slovensko od 1. mája sprísňuje limity žiarenia v soláriach. Podnikateľov tak čaká výmena žiariviek alebo mastná pokuta. To všetko pre nárast rakoviny kože u ľudí mladších ako 30 rokov.

Zhubné nádorové ochorenie kože

"Vyhláška sa dopĺňa z dôvodu, že je už vedecky dokázané, že soláriá zapríčiňujú zhubné nádorové ochorenie kože," hovorí Martina Merková z Úradu verejného zdravotníctva SR. "Je požiadavka na zabezpečenie núteného vetrania. Súvisí to so vznikom škodlivých látok," dodáva Merková.

Podľa Úradu verejného zdravotníctva sa sprísnil limit pre žiariače opužívané v soláriách. Nesmú vysielať žiarenie presahujúce 0,3 waty. "Závery epidemiológov potvrdili nárast vzniku melanómu pred 30. rokom života až u 75 percent z nich," dodáva Merková.

Slnko a solárium - zlá voľba

"Dodatková expozícia ultra fialových lúčov vystupňuje škodlivé účinky prirodzeného slnenia," tvrdí Úrad verejného zdravotníctva. Znamená to, že ak vyjdete zo solária a pôjdete sa ešte opaľovať, riziko vzniku rakoviny je oveľa vyššie.

Podľa spolumajiteľa jedného zo solárií, oni už 0,3 watové lampy majú. Ale sú soláriá, kde ich nemajú. "Naši úradníci budú vykonávať priebežné kontroly a každý podnikateľ bude musieť mať vo firemnej dokumentácii aj potvrdenie o meraní žiaričov," dodala Martina Merková Úradu verejného zdravotníctva. Ak ale úradníci pri kontrole zistia nedostatky, podnikateľom hrozia mastné pokuty a a to od 195 až po 16 000 eur.

Viac o nežiadúcich účinkoch solárií v článku: 10 dôvodov, prečo mať radšej bledú, ale zdravú pokožku

Zdroj: noviny.sk

Ďakujeme za vaše názory

TV Program

19:30 Noviny TV JOJ
20:20 INFORMÁCIE PRE TIPUJÚCICH
20:25 ŠPORT
19:25 Fórky, vtipky XXVII.
19:55 ŽREBOVANIE
20:05 INFORMÁCIE PRE TIPUJÚCICH
19:00 Fantastické torty
20:10 Vtierka Castle II.
21:00 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas VIII.
19:35 Volám sa Caillou V.
20:00 Ferdo Mravec
20:30 Robošváb IV.
18:25 Cirkus
20:15 Skleněný zámek
22:30 Zabijáci