Polojasno
19°
Bratislava
Žigmund
2.5.2024
Život na Marse? Je to možné, naznačuje NASA
Zdielať na

Život na Marse? Je to možné, naznačuje NASA

Je to veľký objav! Objav, ktorý zmení dejiny. Tak aj takto sa dá dešifrovať to, čo v náznakoch hovorí NASA. Americká vesmírna agentúra totiž dostala nové správy od sondy Curiosity. Tá pátra po stopách života na planéte Mars.

Významný objav!

Vesmírna sonda Curiosity uskutočnila na Marse pravdepodobne veľmi významný objav. Vedci z amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) však zatiaľ nechcú prezradiť, o čo konkrétne ide. Najprv totiž chcú dôkladne preskúmať a preveriť údaje, ktoré sonda poslala na Zem.

John Grotzinger z Kalifornského technologického inštitútu (Caltech), ktorý je vedúcim misie Curiosity, zatiaľ prezradil iba to, že spomínaný prevratný objav uskutočnila sonda prostredníctvom analýzy vzoriek marťanskej pôdy. "Tieto veľmi zaujímavé údaje pochádzajú z prístroja zvaného SAM. Náš vedecký tím ich teraz spracováva a vyhodnocuje. Tieto údaje raz budú súčasťou učebníc," uviedol Grotzinger, podľa ktorého budú môcť o tomto objave hovoriť najskôr o niekoľko týždňov. O potenciálnom živote na Marse informoval aj portál npr.org.

Curiosity prežila búrku na Marse

Robotické auto Curiosity za prvé tri mesiace svojho pobytu na Marse už prežilo najmenej jednu búrku. Podľa NASA tomu nasvedčuje meranie tlaku, rýchlosti vetra a teploty. Sonda rozmary počasia na červenej planéte prečkala bez poškodenia. Získané merania ale vedcov prekvapili. Vietor, ktorému pojazdné laboratórium muselo čeliť, vial z iného smeru, než odborníci očakávali. Namiesto zo severu na juh, smeroval zo západu na východ.

Claire Newmanová z NASA sa domnieva, že prúdenie vetra môže byť dôsledkom toho, Curiosity sa momentálne pohybuje na okraji kráteru. "Pokiaľ nezistíme žiadnu zmenu potom, čo Curiosity vyjde na horu Sharp, to bude potom skutočné prekvapenie," vysvetlila.

Curiosity má veľkosť osobného auta

Sonda Curiosity má veľkosť osobného automobilu, šesť kolies a je vybavená napríklad robotickým ramenom, niekoľkými spektrometrami, vŕtačkou, dvoma videokamerami či laserom a ďalšími nástrojmi, ktoré budú analyzovať vzorky. Jej hlavnou úlohou je hľadať dôkazy, či boli na Marse niekedy vhodné podmienky pre mikrobiologický život. Do vesmíru ju vyniesla raketa Atlas 5, ktorá vyštartovala 26. novembra 2011 z floridského Mysu Canaveral.

Na Marse pristála 6. augusta v kráteri Gale, ktorý si vedci vybrali ako miesto pristátia pre jeho početné vrstvy sedimentov a pre vrch Sharp vysoký takmer päť kilometrov. Sonda pristávala automaticky, nakoľko celý manéver trval iba sedem minút, avšak prenos informácií z Marsu na Zem trvá štrnásť minút. V prípade akýchkoľvek komplikácií tak odborníci z NASA nemohli zasiahnuť.

Spravodajská aplikácia Noviny TV JOJ pre iPhone TU. ZADARMO.

SITA/AP

Súvisiace články