Pri Medzilaborciach našli bociana s brokom v krídle

Pri Medzilaborciach našli bociana s brokom v krídle

MEDZILABORCE / V obci Rovné si všimli bociana so zraneným krídlom. Veterinár pri vyšetrení zistil, že bocian je postrelený. Z tela mu vybral guľku, no tá nebola z našich končín.

Bocian nebol schopný sám prijímať potravu. Kŕmili ho v chovnej stanici v Medzilaborciach. "Urobili sme röntgen, ľavé krídlo bolo postihnuté v oblasti ramenného kĺbu. Na pravej strane bol okrúhly brok," povedal veterinárny lekár Ján Ferko. Lekár zistil, že išlo o staršie zranenie a brok nepochádzal z našich končín. Bocian pravdepodobne s guľkou v tele preletel tisícky kilometrov.

"Celá populácia bocianov prelieta k nám cez Izrael a Jordánsko do Afriky, práve v tomto úzkom koridore dochádza k najväčším stratám. Stretli sme sa s tým v Sýrii, v Turecku došlo k zástrelom," potvrdil zoológ z Východoslovenského múzea Miroslav Fulín. Kým u nás je totiž bocian chránený a ublíženie človekom rieši trestný zákon, pre tamojších lovcov je to zábavka. "Ide o akési ukojenie loveckých vášní," doplnil Fulín. 

V Libanone ročne zahynie 2,5 milióna migrujúcich vtákov. Európa sa rozhodla zakročiť. Pod petíciu sa podpísali tisíce ľudí. "Práve teraz sa v Grécku schádzajú zástupcovia obcí Európskej únie, aby závery zo stretnutia boli prenesené na krajiny, kde dochádza k zástrelom bocianov. Aby sa nestalo, že my bociany chránime a na migračnej trase ich strieľajú," doplnil Fulín.

Zdroj: noviny.sk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

20:35 UHORČÍK
21:30 HROBÁRI
22:10 HROBÁRI
20:25 Silnejší
01:00 Voda pre slony
03:10 Profesionáli II.
20:10 Myšlienky vraha II.
21:00 Myšlienky vraha II.
22:00 Hawaii 5.0 X.
20:30 Bob a Bobek králiky z klobúka
20:40 Volám sa Caillou V.
21:05 Okido I.
20:15 Věčně mladá
22:15 Pomsta je sladká
01:40 Strážce spravedlnosti I.