Jasno
17°
Bratislava
Vratislav
18.6.2024
Z vraždy muža v Župčanoch obvinili tínedžera
Zdielať na
Prešov

Z vraždy muža v Župčanoch obvinili tínedžera

ŽUPČANY / Pri pondelňajšom zásahu kukláčov v obci Župčany (okres Prešov) zadržala polícia 16-ročného Petra Š., voči ktorému vzniesla obvinenie za obzvlášť závažný zločin vraždy. Jeho obeťou sa stal 43-ročný Rastislav Z. zo Spišských Vlach (okres Spišská Nová Ves).

Na tlačovej besede o tom informoval riaditeľ Krajského riaditeľstva Policajného zboru (KR PZ) v Prešove Dušan Sabol. Ako uviedol, v pondelok v skorých ranných hodinách príslušníci krajskej polície v Prešove v súčinnosti s Pohotovostným policajným útvarom (PPÚ) v Prešove pona východe zasadnikli akciu na zaistenie vecí, stôp a páchateľa v prípade vraždy, ktorá sa stala 25. septembra v katastri obce Župčany.

Pri policajnej akcii zadržali dvoch mladistvých. Po vykonaní prvotných procesných úkonov jednu osobu prepustili. „Na základe zisteného skutkového stavu bolo doposiaľ voči netrestanému Petrovi Š. z obce Župčany, študentovi Strednej odbornej školy, vznesené obvinenie za obzvlášť závažný zločin vraždy spáchaný závažnejším spôsobom konania, za ktorý mu ako mladistvému hrozí trest odňatia slobody od sedem do 15 rokov,“ povedal krajský policajný riaditeľ s tým, že vyšetrovateľ KR PZ v Prešove prokurátorovi Krajskej prokuratúry dá podnet na podanie návrhu na vzatie obvineného do väzby.

Sexuálne služby

Obeťou vraždy bol 43-ročný slobodný a bezdetný Rastislav Z. zo Spišských Vlach. Ten sa podľa zistení polície s páchateľom dohodol na stretnutí cez sociálnu sieť za účelom poskytnutia sexuálnych služieb. "Išlo o ich prvé vzájomné stretnutie a netvorili spolu žiaden pár,“ informoval Sabol. Nebohý prišiel na miesto stretnutia v nočných hodinách na svojom aute značky Škoda Fabia, do ktorého nastúpil podozrivý a spolu odišli na časť zvanú Biela hlina.

"Z doposiaľ nezistených príčin došlo k ich konfliktu, po ktorom mladistvý fyzicky nožom zaútočil na Rastislava Z.,“ uviedol Sabol. Na tele nebohého policajti napočítali spolu 27 bodno-rezných rán. "Opakovane najmenej 15-krát ho bodol do hrude, čomu sa poškodený aktívne bránil. Po prekonaní tejto obrany pokračoval obvinený v bodaní najmenej päťkrát v oblasti chrbta a päťkrát do zadnej a bočnej časti krku. Poškodený zraneniam podľahol,“ dodal Sabol.

Obvinený po spáchaní skutku podľa policajných informácií odišiel z miesta činu na aute poškodeného, pričom sa na viacerých miestach zbavoval jeho oblečenia a osobných vecí. Auto zaparkoval na málo frekventovanom mieste v obci Župčany a následne sa zbavil aj svojho odevu, na ktorom bola krv poškodeného. "Všetky tieto veci sa policajtom podarilo zabezpečiť pre účely trestného konania ešte pred zadržaním podozrivého,“ uviedol Sabol.

​Analýza internetovej aj telefonickej komunikácie

V rámci policajnej akcie vykonali domovú prehliadku rodinného domu, v ktorom obvinený býva spolu s matkou, starými rodičmi a piatimi súrodencami. Polícia zaistila rôzne predmety a stopy, ktoré sú predmetom znaleckého a expertízneho skúmania a následne budú porovnané so stopami na mieste činu. "Otázky pohnútky a motívu páchateľa ako aj ďalšie okolnosti skutku budú predmetom ďalšieho dokazovania,“ uviedol Sabol.

Polícia v tomto prípade vykonala aj analýzy veľkého množstva dát internetovej a telefonickej komunikácie i kamerových záznamov. "Všetky tieto objemné dáta bolo potrebné postupne analyzovať, dávať do súvislostí a selektovať, aby sme mohli zostaviť na minúty presný pohyb poškodeného a podozrivého počas dňa až do skutku a prienik týchto dvoch rôznych zabezpečených informácií, v porovnaní so stopami z miesta činu a priebežnými výsledkami z expertízneho skúmania, nás doviedol až na konkrétnu osobu podozrivého,“ dodal zástupca riaditeľa prešovskej kriminálnej polície Ján Leško.

Polícia má podľa neho zabezpečené dostatočné množstvo dôkazov, ktoré ju viedli k vzneseniu obvinenia. "V najbližších hodinách bude mladistvý vypočutý v postavení obvineného,“ dodal Leško, ktorý potvrdil, že pri domovej prehliadke našli aj predmety súvisiace s inou trestnou činnosťou, ktoré budú odstúpené na prešetrenie ďalším policajným zložkám.

Pozrite si reportáž zo zásahu kukláčov v obci Župčany:

Zdielať na

Súvisiace články

Najčítanejšie správy