Zatiahnuté
-1°
Bratislava
Ambróz
7.12.2023
Sýrčana podozrivého z terorizmu chytili utečenci a udali polícii
Zdielať na

Sýrčana podozrivého z terorizmu chytili utečenci a udali polícii

Zdroj: SITA, Nemecká polícia

BERLÍN / Sýrčan zadržaný v Nemecku krajanmi v súvislosti s podozrením, že pripravoval bombový útok, sa presunul v sobotu z mesta Chemnitz do Lipska, kde si hľadal nocľah prostredníctvom internetovej siete pre utečencov. Krajanom, ktorí ho spútali a udali na polícii, núkal vysokú sumu peňazí, ak ho nechajú odísť preč.

Dvadsaťdvaročný Jaber al-Bakr napísal, že sa nachádza na hlavnej železničnej stanici v Lipsku a naliehavo sa potrebuje niekde ubytovať. Uviedol to pre denník Bild jeden z mužov, ktorí sa nad ním najskôr zľutovali, avšak po zistení jeho totožnosti sa rozhodli zakročiť.

Muhammad A., ktorého slová citovala v utorok agentúra DPA, tiež prezradil, že Bakr ponúkol hostiteľom, ktorí ho spútali a išli udať na políciu.

Polícia našla v Bakrovom byte v Chemnitzi približne 1,5 kilogramu "mimoriadne nebezpečnej výbušniny" a ďalší materiál, samotnému mladíkovi sa však podarilo ujsť, načo po ňom vyhlásili celoštátne pátranie.

Islamský štát

Podľa vyjadrení nemeckých orgánov chcel tento imigrant zaútočiť pravdepodobne pomocou výbušnej vesty, pričom sa zaujímal o letiská v Berlíne. Poukázali tiež na jeho predpokladané kontakty s teroristickou organizáciou Islamský štát.

Po sobotňajšom vyzdvihnutí na stanici v Lipsku nechal Muhammad A. podľa vlastných slov prenocovať Bakra u jedného z priateľov. Nasledujúci deň hľadaný mladík požiadal hostiteľov, aby mu oholili hlavu. Muhammad A. s priateľom sa medzitým dozvedeli po pátraní o údajnom teroristovi z Chemnitzu, Bakr im však tvrdil, že do Lipska pricestoval zo Sýrie v nádeji, že si tu nájde prácu.

Muhammad A. uviedol, že začal Bakra podozrievať a keď v nedeľu večer išiel spať, zverejnil jeho fotografiu na Facebooku, pričom diskutoval s inými Sýrčanmi o tom, či môže ísť o muža hľadaného políciou. Keď sa uistil, že je to naozaj on, rozhodol sa ho s priateľom spútať a ísť ho udať na políciu.

Chytili ho utečenci

"Ponúkal nám 1000 eur a 200 dolárov, ak ho necháme odísť," povedal pre Bild s tým, že tieto peniaze mal Bakr ukryté vo svojom batohu "spolu s nožom". Muhammad A. s priateľom tieto peniaze odmietli, na čo údajného teroristu v pondelok nadránom zatkla polícia.
"Ušiel som zo Sýrie cez Balkán. Som vďačný Nemecku za to, že nás prijalo, a preto bolo samozrejmé, že pôjdeme na políciu," dodal Muhammad A., ktorému sa medzičasom za tento čin poďakovala aj nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Nemecké tajné služby mali od začiatku septembra indície, že Islamský štát v krajine chystá útok na stanice, vlaky alebo letiská. Televíziu ARD to povedal šéf Spolkového úradu na ochranu ústavy (BfV) Hans-Georg Maassen, podľa ktorého nakoniec informácie ukazovali na možný útok proti jednému z berlínskych letísk. Aj na základe tipu spravodajských služieb bol v noci na pondelok chytili podozrivý Sýrčan Jaber Bakr.

Spolková spravodajská služba (BND) a Spolkový úrad na ochranu ústavy, ktorý v Nemecku zastáva úlohu civilnej kontrarozviedky, dostali prvé informácie o možnom útoku od zahraničných spravodajských služieb. Na ich základe sa im vo štvrtok podarilo identifikovať dvadsaťdvaročného Bakra, ktorého začali nepretržite sledovať.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy