Jozefovi Brhelovi Najvyšší súd zrušil kolúznu väzbu. Ostáva však za mrežami

01.06.2021 13:53 Noviny.sk Slovensko

Jozefovi Brhelovi Najvyšší súd zrušil kolúznu väzbu. Ostáva však za mrežami

Archívne video
embed kód
BRATISLAVA / Najvyšší súd rozhodoval v prípade Jozefa Brhela, ktorý bol v minulosti považovaný za údajného mecenáša Smeru-SD. Brhela spoločne so šéfom finančnej správy Františkom Imreczem a ďalšími polícia stíha v mediálne známej kauze Mýtnik.

Najvyšší súdu SR u obvineného podnikateľa Jozefa Brhela vypustil dôvod kolúznej väzby a ponechal ho vo väzbe z dôvodu útekovej väzby. Senát 1T Najvyššieho súdu tak na dnešnom neverejnom zasadnutí zrušil uznesenie sudkyne pre prípravné konanie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku a sám rozhodol. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa Najvyššieho súdu SR Alexandra Važanová.

ŠTS vzal 5. februára do väzby podnikateľa Jozefa Brhela, ktorý je obvinený pre pokračovací obzvlášť závažný zločin porušovania povinností pri správe cudzieho majetku a zločin prijímania úplatku. Prípad súvisí s IT zákazkami na finančnej správe.

Národná kriminálna agentúra zadržala 29. januára v rámci akcie Mýtnik bývalého šéfa finančnej správy Františka Imreczeho a ďalšie osoby v súvislosti s korupciou a machináciami pri verejnom obstarávaní. Polícia v rámci akcie obvinila aj podnikateľov Michala Suchobu a Jozefa Brhela, ktorí sa v tom čase nachádzali v zahraničí. Brhel sa na Slovensko vrátil 1. februára a následne sa 2. februára dostavil na výsluch. Polícia ho potom zadržala a vyšetrovateľ ho obvinil z obzvlášť závažného zločinu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku. Podľa medializovaných informácií musel byť Brhel hospitalizovaný pre zhoršený zdravotný stav. Advokáti pritom v tejto súvislosti podali trestné oznámenie.

Suchoba sa priznal

Obvinený podnikateľ Michal Suchoba sa v polovici mája dobrovoľne vrátil na Slovensko. Obvinený sa totiž nachádzal v Dubaji v Spojených arabských emirátoch a podľa našich informácií vypovedal cez telemost. Suchoba sa podľa advokáta priznal k obvineniam v kauzách Mýtnik a Očistec. Obvinený sa podľa jeho právneho zástupcu vrátil na Slovensko hneď ako mu boli vrátené zadržané doklady.

Obvinený brat

V kauze Mýtnik bol zadržaný aj brat veľkopodnikateľa Peter, no následne ho súd prepustil, pričom je stíhaný na slobode. Peter Brhel mal od Fleischera zobrať úplatok vo výške 10 tisíc eur z úplatku 100 tisíc, ktoré vyplatil prešovský podnikateľ funkcionárom Finančnej správy za to, že pre daňový a colný úrad od neho prenajali administratívno-skladové priestory na dlhodobý prenájom. 

Nájomnú zmluvu s ním Fleischer podpísal na 10 rokov a ročný nájom mal byť uzatvorený na sumu vo výške poskytnutného úplatklu. Fleischer sa priznáva, že úplatok zobral a čas rozdelil komplicom. Desať tisíc dostal aj vtedajší šéf Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó, ktorý je aktuálne kajúcnikom a spolupracuje s políciou. Makó priznáva, že peniaze z úplatku zobral a tvrdil, že časť z úplatku mal dostať aj vtedajší šéf správy František Imrecze. Ten to ale popiera. Petra Brhela prepustili deň po tom, ako prebehol na NAKA  špecifický spôsob výsluchu - konfrontácie.

V kauze Mýtnik padla dohoda

Samosudca Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) schválil dohodu o vine a treste medzi prokurátorom a bývalým viceprezidentom finančnej správy Danielom Čechom, ktorý čelil obvineniu z prijímania úplatku. Súd uznal obvineného za vinného za to, že prevzal úplatok v celkovej výške 14-tisíc eur, čím spáchal zločin prijímania úplatku.

Odsúdil ho na trest odňatia slobody na tri roky s podmienečným odkladom na štyri roky s probačným dohľadom. Súd vymeral obvinenému aj peňažný trest vo výške 30-tisíc eur, ktorý ak by nebol zaplatený, tak si obvinený odpyká náhradný trest vo výmere jedného roka. Odsúdený sa tiež musí podrobiť programu sociálneho výcviku alebo inému výchovnému programu. Rozsudok je právoplatný a nie je možné sa proti nemu odvolať.

Zdroj: noviny.sk/TVJOJ/SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

TV Program

05:40 Krimi
06:15 Ranné noviny
08:35 Bez servítky
05:15 Súdna sieň
06:00 Moja mama varí lepšie ako tvoja
07:20 Moja mama varí lepšie ako tvoja
05:45 Policajti v akcii
06:45 Prvé oddelenie II.
07:15 Prvé oddelenie II.
05:00 Zabi nudu! II.
05:10 Tashiho svet
05:25 Pat a Mat
06:05 Muž, který zabil Dona Quijota
08:25 Královská noc
10:10 Nádech pro lásku