Jasno
17°
Bratislava
Viola
18.5.2024
Lustrácie sudcov kritizuje Poradná rada európskych sudcov
Zdielať na

Lustrácie sudcov kritizuje Poradná rada európskych sudcov

Zdroj: steakpinball/ilustračné

BRATISLAVA / Lustrácie všetkých sudcov vo výkone funkcie nie sú v súlade s medzinárodnými normami, konštatuje Poradná rada európskych sudcov. Slovenská členka tohto poradného orgánu Rady Európy Alena Poláčková požiadala inštitúciu, aby sa vyjadrila k bezpečnostným previerkam sudcov, ktoré zavádza novela ústavy.

Zástupcovia slovenských sudcov sa nevzdajú v boji proti chystaným previerkam sudcov ani vtedy, ak by neuspeli na Ústavnom súde Slovenskej republiky.

"Vyvinieme maximálny tlak cez medzinárodné orgány, ako napríklad v Maďarsku alebo Srbsku, ktorý bol tak silný, že nakoniec boli takéto sporné ustanovenia z ústavy vypustené," povedala prezidentka združenia Sudcovia za otvorenú justíciu Katarína Javorčíková.

Podľa nej by v prípade neúspechu na ústavnom súde zostala jediná cesta vytvoriť tlak na parlament cez Európsku komisiu či Benátsku komisiu.

Podanie už riešia

Prezidentka Združenia sudcov Slovenska Dana Bystrianska tvrdí, že podanie vykonávacích predpisov k bezpečnostným previerkam na ústavný súd už riešia.

"Budeme spolupracovať tak, aby Ústavný súd SR rozhodol čo najskôr a pozastavil účinnosť týchto zákonov," uviedla.

Ústavné zmeny, ktoré počítajú s previerkami, nadobudnú účinnosť 1. septembra. Podľa Javorčíkovej ich môže pred týmto dátumom napadnúť na Ústavnom súde SR napríklad verejná ochrankyňa práv alebo opoziční poslanci.

Poradná rada kritizuje

"Stále funkčné obdobie sudcov, ktoré je základným prvkom ich nezávislosti, je neprimerane spochybnené a ohrozené, ak sú bez konkrétneho a dôvodného podozrenia iniciované previerky sudcov," uvádza sa v stanovisku Poradnej rady európskych sudcov.

Poradná rada tiež konštatuje, že Slovenská republika je už dlhé roky právnym štátom a v súčasnej dobe neexistuje žiadna porevolučná zmena od totalitného režimu k demokratickému štátu, ktorá by použitie týchto prostriedkov vo výnimočných prípadoch mohla ospravedlniť.

Zhromažďovanie materiálov

Poradný orgán Rady Európy skritizoval aj zhromažďovanie materiálov. Tie má zbierať tajná služba a majú napomáhať pri rozhodovaní, či sudcovia spĺňajú nevyhnutné požiadavky.

"Akýkoľvek pokus o použitie materiálov získaných tajnými službami spôsobom, ktorý tieto inštitúcie obvykle používajú, proti sudcom, je nepochybne vážnym porušením nezávislosti súdnictva," píše sa v stanovisku.

Zdielať na

Súvisiace články