Spoločné európske poľnohospodárstvo potrebuje zásadnú reformu, tvrdí nominovaný eurokomisár Wojciechowski

Spoločné európske poľnohospodárstvo potrebuje zásadnú reformu, tvrdí nominovaný eurokomisár Wojciechowski Zdroj: Sita
BRUSEL / Európske poľnohospodárstvo potrebuje dlhodobú stratégiu podobnú tej pre energetiku či klímu. Europoslancom to v utorok povedal navrhnutý poľský eurokomisár pre poľnohospodárstvo Janusz Wojciechowski, ktorý označil za svoju zásadnú úlohu reformu spoločnej poľnohospodárskej politiky. Výbory Európskeho parlamentu začali tiež vypočutie jeho švédskej kolegyne Ylvy Johansson, ktorá má mať v novej Európskej komisii na starosti vnútorné záležitosti. Tá chce reformovať azylovú politiku a obnoviť plne funkčný schengenský priestor.

Poľnohospodárom sa podľa Wojciechowského nedostáva potrebnej podpory a mnohí z nich preto krachujú. "Len počas tejto debaty viac než stovka európskych poľnohospodárov príde o svoje farmy, o svoju prácu, čo bude pre mnohých mať tragické následky," skonštatoval počas trojhodinového vypočutia. Efektívnejšiu podporu pre ohrozené podniky by rád zapracoval do novej spoločnej poľnohospodárskej politiky, ktorá by podľa neho mala začať platiť od roku 2022. 

​Politika bude súčasťou viacročného rozpočtu únie na roky 2021 až 2027, ktorý počíta so znížením objemu financií určených na poľnohospodárske dotácie. Podstatné kroky, ktorými by pri klesajúcich platbách mohol Brusel poľnohospodárom pomôcť, však poľský konzervatívny politik napriek výzvam europoslancov neponúkol. 

​Najslabšia pozícia v doterajšom grilovaní 

Niekdajší podpredseda poľnohospodárskeho výboru predstúpil pred jeho členmi ako kandidát, ktorého pozícia je medzi europoslancami vnímaná ako najslabšia zo všetkých doterajších účastníkov takzvaného grilovania. Niektorí členovia EP majú pochybnosti o tom, či nominant poľskej vládnej strany Právo a spravodlivosť bude vždy nestranný s ohľadom na postup, ktorý EK voči jeho krajine vedie kvôli porušovaniu práv. Wojciechowski je tiež vyšetrovaný úradom pre boj proti podvodom OLAF kvôli údajnému zneužívaniu europoslaneckých náhrad.

Kritiku vyvolali aj jeho nekonkrétne odpovede na niekoľko tém. Wojciechowski napríklad prisľúbil, že EK bude viac podporovať ekologicky zodpovedné poľnohospodárstvo. Okrem podpory pre farmy používajúce vlastné krmivá však neponúkol žiadne zásadné opatrenia. Potvrdil len zámer vytýčený už v návrhu reformy spoločnej poľnohospodárskej politiky pripravenom súčasnú komisiou, že tretina poľnohospodárskych dotácií bude v budúcom období určená pre "zelené" farmy. 

Reforma azylovej politiky 

Ylva Johansson zdôraznila potrebu reformy únijnej azylovej politiky, s ktorou sa nejednotné európske krajiny neúspešne stretávajú celé päťročné funkčné obdobie súčasnej komisie. Za jeden zo svojich hlavných úloh označila návrat k "plne funkčnému schengenskému priestoru", teda ukončenie hraničných kontrol, ktoré časť krajín uplatňuje od vrcholu migračnej krízy. 

Oboch kandidátov čaká 25 otázok europoslancov, ktorí preverujú ich pripravenosť, odhodlanie a bezúhonnosť. Úspešne zvládnuté vypočutie je podmienkou, aby sa stali členmi komisie, ktorú na októbrovom zasadnutí schváli plénum europarlamentu.

V Európskom parlamente sa po lete opäť pilne pracuje. Na pretras prišla nová šéfka Komisie i brexit: 

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

19:30 Noviny TV JOJ
20:15 INFORMÁCIE PRE TIPUJÚCICH
20:20 ŠPORT
19:40 Fórky, vtipky XXVII.
20:05 HROBÁRI
20:45 Komorník
19:05 Hawaii 5.0 IX.
20:10 Vtierka Castle IV.
21:00 Vtierka Castle IV.
19:35 Volám sa Caillou V.
20:00 Ferdo Mravec
20:30 Robošváb III.
18:25 Cesta za snem
20:15 Za zrcadlem
22:10 Vzpomeň si