Putin nariadil vypracovať zoznam "nepriateľských" krajín. Nachádzame sa tam aj my?

24.04.2021 11:50 Noviny.sk Politika

Putin nariadil vypracovať zoznam "nepriateľských" krajín. Nachádzame sa tam aj my?

MOSKVA / Ruský prezident Vladimir Putin nariadil vypracovať zoznam "nepriateľských krajín", ktorých diplomatické zastúpenia v Rusku budú mať obmedzenú možnosť zamestnávať miestne sily. Vyplýva to z prezidentského výnosu, ktorý zverejnil na svojich stránkach Kremeľ. "V prípade nutnosti" môže Moskva vydať úplný zákaz najímania ruských občanov na prácu na veľvyslanectvách a konzulátoch v Rusku.

Putin výnosom poveril ruskú vládu, aby vyhotovila súpis štátov, pre ktoré majú obmedzenia začať platiť. Kabinet má tiež pre tieto krajiny stanoviť počet ruských zamestnancov, s ktorými ich diplomatické zastúpenia budú môcť uzatvoriť pracovné zmluvy.

Obmedzenia sa týkajú iba prípadných pracovníkov, ktorí sa zdržujú na ruskom území, nie tých, ktorí prišli z príslušných krajín za prácou na diplomatických zastúpeniach.

Rusko už oznámilo obmedzenia pre Česko a USA

Tieto obmedzenia už ruské ministerstvo zahraničia oznámilo pre Česko a Spojené štáty kvôli vzájomnému vyhosťovaniu diplomatov. Podľa hovorkyne ruského ministerstva zahraničia Marije Zacharovovej má opatrenie predísť snahe západných tajných služieb verbovať k spolupráci ruských občanov pracujúcich na diplomatických zastúpeniach.

Roztržka medzi Českom a Ruskom vypukla v sobotu

Česko v nadväznosti na odhalenie bezpečnostných zložiek, podľa ktorých sú z dvoch explózií munície vo Vrběticích v roku 2014 dôvodne podozriví agenti ruskej vojenskej rozviedky GRU, vyhostilo 18 pracovníkov ruskej ambasády. Rusko v odvetnom kroku vyhlásilo 20 zamestnancov českého veľvyslanectva v Moskve za nežiadúce osoby. 

Vo štvrtok české ministerstvo zahraničia informovalo o nútenom odchode ďalších ruských diplomatov z Česka do konca mája. Rusko oznámilo, že prechádza v počtoch pracovníkov ambasád "na striktnú paritu".

​Porovnať sa má aj počet zamestnancov, ktoré ambasády najímajú v hostiteľskej krajine

Podľa diplomatických zdrojov ČTK zamestnáva české veľvyslanectvo v súčasnosti približne 110 ruských občanov, ruská ambasáda v Prahe zamestnáva podľa dostupných údajov len asi 15 či 20 českých občanov.

Pre mnoho Rusov je podľa agentúry DPA práce na ambasádach západných krajín atraktívna, lebo tam spravidla poberajú vyšší plat, než je bežný na ruskom trhu.

Zdroj: noviny.sk/ctk

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

22:35 Za sklom
00:05 Spackané plastické operácie III.
01:05 Bez servítky
22:30 Atlas mrakov
01:55 Simpsonovci XXIX.
02:10 Simpsonovci XXX.
21:55 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas XIV.
22:50 Hawaii 5.0 X.
23:50 Myšlienky vraha
22:40 Požiarnik Sam VIII.
22:50 Okido I.
23:05 Pat a Mat
22:20 Expendables: Postradatelní 3
00:30 Jedna mezi oči
01:55 Svobodní se závazky