Milióny od vlády pre Bratislavu a odpustenie návratnej finančnej pomoci

Milióny od vlády pre Bratislavu a odpustenie návratnej finančnej pomoci

BRATISLAVA / Na stredajšom výjazdovom rokovaní vlády v Bratislave prijali návrh uznesenia, ktoré hovorí o uvoľnení financií pre Bratislavu v celkovej výške 15 miliónov eur a odpustenie návratnej finančnej pomoci z rokov 2014 a 2015 poskytnutej hlavnému mestu v celkovej sume 10 miliónov eur. Informovali o tom na tlačovej besede premiér Peter Pellegrini a primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Premiér Pellegrini navrhol, aby bolo v štátnom rozpočte pre Bratislavu ako hlavné mesto vyčlenených 10 miliónov eur na financovanie jej aktivít. "Na budúci rok bude pre Bratislavu vyčlenených po prvýkrát riadny príspevok v rozpočte vo výške 10 miliónov eur a predpokladám, že každá vláda bude dodržiavať toto pravidlo," uviedol premiér. Okrem 10 miliónov vláda navrhovala poskytnúť aj dotáciu viac ako tri milióny eur pre bratislavské mestské časti, túto čiastku napokon navýšili na päť miliónov, takže celková dotácia pre hlavné mesto je 15 miliónov eur. 

Zmeny v Bratislave

"Oproti pôvodnému návrhu sme rozhodli, že navýšime o 500-tisíc eur dotáciu na rekonštrukciu Dómu sv. Martina zo 150-tisíc na 650-tisíc eur. Ak mesto bude spolufinancovať dokončenie rekonštrukcie Námestia slobody, vláda je pripravená poskytnúť 500-tisíc na rekonštrukciu fontány na námestí a dofinancovanie zabezpečí hlavné mesto a developer, ktorý sa prihlási na rekonštrukciu tejto fontány. Nad rámec sme sa ešte rozhodli pre mestskú časť Nové Mesto poskytnúť 300-tisíc eur na začatie rekonštrukcie základnej školy v areáli Národného futbalového štadióna,“ dodal Pellegrini. 

Uvoľnené finančné prostriedky zo štátneho rozpočtu plánuje hlavné mesto využiť na viacero projektov. Jedným z nich je výsadbu 10-tisíc stromov, na revitalizáciu Sadu Janka Kráľa. Plánujú aj  nákup nových autobusov mestskej hromadnej dopravy, drobné opravy a rekonštrukcie električkových tratí (Americké námestie, Rača) a ciest. V Bratislave chcú posilniť bezpečnosť navýšením počtu mestských policajtov.

Mestské časti využijú peniaze na projekty vo viacerých oblastiach, v Ružinove napríklad 500-tisíc eur na obstaranie projektu novej plavárne. Rekonštruovať chcú aj  hokejový štadión a dostavbu nekomerčných ubytovacích kapacít pre športovcov.  V pláne je aj výstavba chodníka na Perneckej ulici v Karlovej Vsi za 234 854 eur.  200-tisíc eur chcú použiť na zriadenie novej mestskej sociálnej služby krízovej intervencie – denného centra a nocľahárne vo Vrakuni a Podunajských Biskupiciach. No a v neposlednom rade 106-tisíc eur na rekonštrukciu plota prezidentskej záhrady v Starom Meste.

Vallo o odpustení dlhu

Primátor Bratislavy Vallo ocenil finančnú podporu od vlády, ako aj odpustenie dlhu voči hlavnému mesto. "Mesto Bratislava bude môcť v budúcom roku použiť na projekty desať miliónov eur, ktoré by inak použiť nemohla, a to je pre naše mesto dobrá správa. Ďalších desať miliónov nebude musieť počas najbližších štyroch rokov štátu splácať, z čoho budeme môcť realizovať ďalšie projekty v nasledujúcich rokoch. Teší ma, že súčasťou transferu je aj suma viac ako päť miliónov eur, ktorú získajú na svoje projekty viaceré mestské časti," povedal Vallo.

Vallo taktiež vyzdvihol riešenie otázky ťažby v bratislavskom lesoparku a situáciu s nájomnými bytmi. "Otvorila sa cesta, ako Bratislava môže obmedziť ťažbu dreva v okolitých lesoch vo vlastníctve štátu a ministri sa zaviazali k spolupráci na výstavbe nájomných bytov, ale aj investičných dopravných projektoch na území Bratislavy,“ dodal Vallo.

Premiér s primátorom diskutovali aj o možnosti vytvorenia centra, ktoré by do hlavného mesta mohlo prilákať rôzne  osobnosti svetového formátu a malo by kapacitu na organizovanie veľkých kultúrnych podujatí. "Bratislava dlhodobo trpí chýbajúcim kvalitným kultúrno-kongresovým centrom. Vláda deklarovala pripravenosť zúčastniť sa výraznou mierou spolufinacovania a vybudovania takéhoto centra v Bratislave s tým, že sme pripravení rokovať, kde by takéto centrum mohlo vzniknúť. Sme pripravení v nasledujúcich rokoch poskytnúť spolufinancovanie v desiatkoch miliónov eur,“ uviedol Pellegrini.

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ/sita

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

09:15 Kráľ Škorpión 3
11:30 Ľadové ostrie
13:45 Pete a jeho drak
10:20 Na krídlach lásky
12:45 VŠETKO ČO MÁM RÁD
14:50 INKOGNITO
09:40 Vraždy v Brokenwoode IV.
12:00 Knight Rider
13:10 Kuriér
10:50 Jahôdka a jej kamaráti I.
11:10 Rybičky Flip a Flap
11:20 Arthur a Minimojovia
09:05 Perfektní prázdniny
10:55 Skoro dospělá
12:35 Let’s Dance All In