Dovolenka na Slovensku nemusí byť drahá. Turizmus sa dočká finančnej injekcie

Dovolenka na Slovensku nemusí byť drahá. Turizmus sa dočká finančnej injekcie

BRATISLAVA / Nižšie dane v službách, viac peňazí pre regionálne organizácie a zavedenie cestovných poukazov. Na prvý pohľad to vyzerá, že štát to začína s podporou turizmu na Slovensku myslieť vážne. Počet dovolenkárov i prenocovaní na Slovensku postupne stúpa, podnikateľom v cestovnom ruchu ale prekáža zbytočná byrokracia.

V porovnaní s automobilovým priemyslom vyzerá turizmus na Slovensku stále ako chudobný príbuzný. Na Slovensku sa dosiaľ o cestovnom ruchu viac hovorilo ako robilo. Podnikateľov a ich požiadavky štát väčšinou odmietal. 

Zdá sa, že po rokoch čakania im môže predsa len svitnúť na lepšie časy. Stále hlasnejšie sa hovorí o znížení DPH na ubytovacie služby na 10 percent. Reakcie sú ale nateraz opatrné. "Toto zníženie daní nie je financované úsporami na výdavkoch a na druhý deň tu máme zvýšenie daní v inom sektore. Spomeniem len daň z poistenia," uviedol Martin Vlachynský, ekonomický analytik INESS. "Znížite daň, ale v pozadí vám to zvýšia kadejaké odvody a poplatky a licencie," dodala Dagmar Neštická Ulická, majiteľka ázijského SPA.

Oživiť turizmus by mali pomôcť aj cestovné poukazy, o ktorých by sa, podobne ako v prípade zmeny DPH, malo rokovať už na septembrovej schôdzi parlamentu. "Takýto poukaz bude možné uplatniť si len na Slovensku, či už zakúpením si zájazdu v cestovnej kancelárii alebo úhradou ubytovacích a doplnkových služieb," povedal Peter Ďurček, štátny tajomník MDVaRR.

Viac by mali dostať aj regionálne organizácie cestovného ruchu, ktorým iba nedávno dotácie paradoxne krátili. "Dozviete sa dva týždne pred koncom polroka, že nedostanete peniaze na aktivity, ktoré ste už realizovali v prvom polroku. To je čisté zúfalstvo," opísala situáciu Alžbeta Melicharová, predsedkyňa predstavenstva Bratislava Tourist Board.

Peniaze nie sú všetko. Brzdou je aj rozsiahla byrokracia a pravidlá, ktoré nekorešpondujú s požiadavkami doby. "Napríklad sa kontroluje počet vešiakov v skriniach alebo či nie je návod pri telefóne a dostávajú sa za to reálne pokuty," povedal Martin Vlachynský. "Neúmerne sa nám zvyšujú náklady na vedenie administratívy, ktorú si vyžaduje štát," dodala Dagmar Neštická Ulická.

Nie je vylúčené, že cestovný ruch sa na Slovensku dočká aj vlastného ministerstva, čo by rozhodne nebolo na škodu. "Donekonečna sa nedá spoliehať na to, že tie čísla budú priaznivé z nejakých objektívnych okolností," informovala Alžbeta Melicharová.

Zdroj: noviny.sk/TV JOJ

Prečítajte si tiež

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

20:35 Herkules
22:40 Pozri, Mupet, kto tu vraždí!
00:45 Pach krvi 2
22:00 Rozsudok smrti
00:15 SVET POD HLAVOU
01:45 Admirál
22:00 C.S.I.: Kriminálka New York VIII.
22:55 ŽREBOVANIE
23:05 Nákupné maniačky
22:00 Jahôdka a jej kamaráti I.
22:20 Požiarnik Sam IX.
22:35 Zabi nudu! II.
21:55 Vzkaz v láhvi
23:55 Pohanský král
01:45 Konkurs