EÚ nabáda firmy na obchodovanie s Iránom, Trump krajiny varuje

07.08.2018 14:45 Noviny.sk Ekonomika
EÚ nabáda firmy na obchodovanie s Iránom, Trump krajiny varuje Zdroj: SITA
BRATISLAVA / USA opätovne uvalili tvrdé ekonomické sankcie voči Iránu, tri mesiace po tom, ako Washington odstúpil od medzinárodnej dohody obmedzujúcej jadrové aktivity Teheránu. Európska únia teraz s cieľom zachovať jadrovú dohodu, nabáda firmy aby obchodovali s Iránom. Trump ale varuje, že kto bude obchodovať s Iránom nebude s USA.

Americký prezident Donald Trump vyhlásil, že dohoda z roku 2015 je hrozná a poskytuje iránskej vláde dostatok peňazí na podnecovanie konfliktu na Blízkom východe. Európska únia však uplatnila takzvaný blokovací predpis, aby vylúčila európske firmy z vplyvu amerických sankcií voči Iránu. 

Prvý súbor obnovených sankcií sa týka finančných transakcií v dolároch, iránskeho automobilového sektora, nákupov komerčných lietadiel a kovov vrátane zlata. Druhý súbor sankcií zameraných na iránsky ropný sektor a centrálnu banku sa má opätovne uplatniť začiatkom novembra.

Šéfka diplomacie Európskej únie Federica Mogheriniová v utorok vyhlásila, že Teherán dodržiava svoje záväzky v nukleárnej oblasti a firmy z členských štátov môžu s Iránom obchodovať, čo je v záujme všetkých zúčastnených strán. "Robíme všetko pre to, aby Irán zachovával dohodu, aby Irán naďalej profitoval z ekonomických výhod, ktoré táto dohoda prináša iránskemu ľudu, pretože sme presvedčení, že je to v bezpečnostnom záujme nielen pre región, ale aj pre svet," povedala Mogheriniová.

Trump varuje 

USA zmrazia obchodné vzťahy s každým, kto bude obchodovať s Iránom. Vyhlásil to v utorok americký prezident Donald Trump. Ostré varovanie nasledovalo po tom, čo v pondelok vstúpili do platnosti obnovené protiiránske sankcie zo strany USA. To všetko len 3 mesiace po tom, ako Washington odstúpil od medzinárodnej dohody obmedzujúcej jadrové aktivity Teheránu.  "Ktokoľvek, kto bude obchodovať s Iránom, nebude obchodovať s USA," napísal Trump na svojom profile na Twitteri.

Trump debatoval aj s Junckerom na tému zavedenie ciel: 

Zdroj: noviny.sk/SITA

Ďakujeme za vaše názory

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

19:30 Noviny TV JOJ
20:20 INFORMÁCIE PRE TIPUJÚCICH
20:25 ŠPORT
20:00 INFORMÁCIE PRE TIPUJÚCICH
20:35 Kráľ Škorpión 2: Návrat kráľa
22:50 Smrtonosná pasca 2
20:10 Kosti X.
21:00 C.S.I.: Kriminálka Las Vegas VI.
22:55 ŽREBOVANIE
20:00 Anglická abeceda
20:25 Robošváb III.
20:50 Sherm a jeho mikróby
20:15 2 Bobule
22:00 Madea vás ochrání
23:45 Příběh mého syna