Oblačno
Bratislava
Vieroslava
30.3.2023
Kaliňák podstúpil detektor lži. Tvrdí, že je pripravený spolupracovať
Zdielať na

Kaliňák podstúpil detektor lži. Tvrdí, že je pripravený spolupracovať

Archívne video

BRATISLAVA / Podpredseda strany SMER a exminister vnútra Robert Kaliňák absolvoval detektor lži. Novinárov zvolal, aby im predstavil výsledky. Uviedol, na aké otázky odpovedal na detektore lži a ako ho ohodnotil expert. Zároveň vyzval aj denník N. Rezort vnútra taktiež plánuje v stredu zbaviť 14 ľudí mlčanlivosti.

Robert Kaliňák v úvode novinárov oboznámil, že pre kauzu únos občana z Vietnamu absolvoval test na detektore lži, tak ako sľúbil. Pre prípadné pochybnosti o výbere experta prezradil, u ktorého vykonal test. "Vybral som experta, u ktorého test absolvoval aj pán Matovič. Jeho výsledky ste považovali za relevantné," obhájil výber experta exminister vnútra Robert Klaiňák. Detektor lži mohol absolvovať aj na Národnom bezpečnostnom úrade, v kriminalisticko-expertíznom ústave, či v policajnom zbore. Pre prípadné pochybnosti tak ale neurobil. 

Na detektore lži mu boli okrem kontrolných a neutrálnych otázok položené aj štyri otázky týkajúce sa únosu. Kľúčové otázky zneli podľa slov Kaliňáka nasledovne. " Vedeli ste v čase návštevy vietnamského ministra o únose občana Vietnamu v Nemecku? Pomáhali ste organizovať únos občana Vietnamu? Dávali ste pokyny zamestnancom ministerstva vnútra, aby pomáhali organizovať únos ? Mali ste informáciu, že omámený a zbitý občan Vietnamu  bol preložený do auta kolóny delegácie vietnamského ministra?," povedal. 

Na všetky otázky odpovedal Robert Kaliňák "nie". Všetky štyri odpovede vyhodnotil detektor lži za pravdivé. "Odpovede na relevantné otázky boli pravdepodobne pravdivé," citoval Kaliňák vyjadrenie experta. Toto hodnotenie podľa jeho slov predstavuje najvyššiu známku pravdivosti, ktorá sa dá dosiahnuť.  

​Jediné dve odpovede, ktoré detektor označil za pravdepodobne nepravdivé boli v kategórii kontrolných a neutrálnych otázok. "Na otázku, či som sa bál, že sa stane chyba pri teste, som odpovedal nie. Prístroj ukázal ale, že nie som až taký hrdina. Na otázku, či som niekomu niekedy urobil niečo zlé som odpovedal podobne. Odpoveď tu bola hraničná ale takisto ju vyhodnotil prístroj. To sa ale môže stať každému v súkromnom alebo pracovnom živote," skonštatoval svoje výsledky. 

Prípad sa dotýka nielen jeho ale aj Slovenska ako takého. Vrámci obrany tak exminister siahol na tento neštandardný spôsob.  Formu vyhlásenia zvoli najmä preto, lebo ako povedal, začalo vyšetrovanie pod štítom generálnej prokuratúry a tieto otázky majú prednosť pred inými otázkami.  "Som rád a pripravený spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní. Záleží nám na tom, aby prípad bol čo najrýchlejšie vyriešený," dodal na záver Kaliňák.

Kaliňák vyzval novinárov denníka N

Robert Kaliňák počas svojho vyhlásenia vyzval na detektor lži aj novinárov z denníka N. Práve tí celú kauzu otvorili. "Priniesli sme svedectvá svedkov, ktorí na vlastné oči videli čo sa dialo. Nech idú na detektor lži tí svedkovia, nech ich nájdu a hovoria s nimi. To malo ale Slovensko robiť už pred rokom, no rok sa nerobilo nič," vyjadril sa k slovám exministra Matúš Kostolný, šéfredaktor denníka N. 

Rezort vnútra zbaví osoby mlčanlivosti

Rezort vnútra SR je pripravený na maximálnu súčinnosť v prípade únosu vietnamského občana, to znamená poskytne orgánom činným v trestnom konaní všetky požadované dokumenty a v stredu budú zbavené mlčanlivosti všetky osoby, ktoré môžu v tejto veci poskytnúť relevantné informácie. Zatiaľ pôjde o 14 osôb. Pripomíname slová predsedu vlády Petra Pellegriniho, že iba skutočná pravda na základe dôkladného vyšetrovania môže priniesť viac svetla do medializovaných informácií.

​SaS vyzýva Bélu Bugára, aby vystúpil z koalície

​Mocenskí tandem Smer-SD a SNS ťahá Slovensko z Európskej únie smerom na východ, uviedol v úvode tlačovej konferencie podpredseda SaS Ľubomír Galko. "Vyzývame predsedu Bélu Bugára, aby nevstúpil do kampane na prezidenta klamstvom obyvateľstva a aby vystúpil z koalície," adresoval Galko výzvu predsedovi strany Most-Híd.

Exminister by mal podľa podpredsedu SaS Ľubomíra Galka detektor lži absolvovať u slovenských i nemeckých vyšetrovateľov. Podľa vyjadrení Galka na tlačovej besede, mal Kaliňák odpovedať na viac ako štyri otázky. "Kaliňák bol dnes roztrasený, čítal z papiera, nedovolil novinárom položiť otázku. Nič sa neskončilo. V tejto megakauze sa bude pokračovať ďalej,“ vyhlásil. 

Premiér Peter Pellegrini by mal podľa poslanca NR SR za SaS Jozef Rajtára odvolať ministerku vnútra Sakovú. "Ministerka Saková nemá našu dôveru, lebo sa snaží zmanipulovať verejnú mienku prostredníctvom svojho úradu. Slovensko si zaslúži predčasné voľby," uviedol Rajtár.

Minister spravodlivosti to označil za blamáž

"Je to veľmi zlé.. V prvom rade musíme vedieť, ako sa to stalo a kto za to nesie vinu. Či to bolo z nedbanlivosti alebo z úmyslu," povedal v stredu s tým, že médiám nebude odpovedať na otázky čo by bolo keby. "Jedna strana hovorí tak, druhá tak. Je to tvrdenie proti tvrdeniu," poznamenal v súvislosti s vyjadrením ministerky vnútra Denisy Sakovej. Tá celú situáciu označila za sci-fi. 

Tlačovú konferenciu sme vysielali NAŽIVO. 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy