Facebook Marka Zuckerberga prišiel o desiatky miliárd dolárov

27.07.2018 19:59 Noviny.sk Ekonomika

Facebook Marka Zuckerberga prišiel o desiatky miliárd dolárov

MENLO PARK / Akcie americkej internetovej spoločnosti Facebook zažili vo štvrtok najhorší deň od vstupu na burzu v roku 2012. Ich cena sa pre obavy týkajúce sa budúcich ziskov podniku a pokles marží prepadla o 19 percent. Trhová hodnota firmy sa tým znížila približne o 120 miliárd dolárov.

Facebook sa týmto stal prvým podnikom v histórii amerického akciového trhu, ktorého trhová hodnota sa v priebehu jediného dňa prepadla o viac ako 100 miliárd dolárov, uviedol server CNBC. Hodnota majetku zakladateľa a šéfa spoločnosti Marka Zuckerberga sa v dôsledku prepadu cien akcií znížila približne o 16 miliárd dolárov.

​Facebook v stredu varoval, že na jeho zisky budú mať niekoľko ďalších rokov negatívny dopad náklady na zlepšovanie ochrany súkromia užívateľov. Upozornil tiež, že očakáva spomalenie rastu tržieb, okrem iného aj v dôsledku nových nástrojov umožňujúcich užívateľom obmedzovať reklamu. Facebook v stredu zverejnil hospodárske výsledky za druhý štvrťrok, ktorý z pohľadu tržieb aj počtu užívateľov zaostali za očakávaniami. Podľa analytikov boli štvrťročné výsledky prvou známkou toho, že na firmu majú negatívny vplyv nové európske pravidlá pre ochranu osobných údajov a škandály týkajúce sa narábania s údajmi užívateľov.

Prístup Facebooku k ochrane súkromia sa tento rok dostal do centra pozornosti po správe, že analytická spoločnosť Cambridge Analytica neoprávnene získala informácie o desiatkach miliónoch užívateľoch jeho siete a využila ich, okrem iného, aj pri vývoji softwareových nástrojov pre podporu volebnej kampane Donalda Trumpa.

​Tržby Facebooku sa v druhom štvrťroku medziročne zvýšili o 42 percent na 13,23 miliárd dolárov. Zaostali ale za očakávaniami analytikov, ktorí odhadovali tržby vo výške 13,36 miliárd dolárov. Tempo ich rastu bolo navyše najpomalšie za takmer 3 roky. Rast tržieb rovnako zaostal za rastom nákladov, ktoré sa zvýšili o 50 percent. Štvrťročný zisk podniku vzrástol o 31 percent na 5,1 miliárd dolárov.

 Niekoľko maklérskych spoločností vo štvrtok znížilo cieľovú cenu akcií Facebooku. Analytik Richard Greenfield zo spoločnosti BTIG Researchsa domnieva, že reakcia akciového trhu je prehnaná. Facebook podľa neho naďalej ponúka inzerentom rad príležitostí a investície do posilnenia bezpečnosti a ochrany súkromia by mali podporiť jeho dlhodobý rast.

Zdroj: noviny.sk/ČTK/Blesk

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

17:55 Moja mama varí lepšie ako tvoja
19:00 Krimi
19:30 Noviny TV JOJ
18:50 Dovidenia, stará mama! II.
19:35 Profesionáli VIII.
20:25 Štyria proti banke
18:05 Súdna sieň
19:00 Súdna sieň
20:10 Myšlienky vraha IV.
18:50 Arthur a Minimojovia
19:15 Pat a Mat
19:35 Rev a motoroví miláčikovia I.
18:15 Tajemství úspěchu
20:15 FILM MĚSÍCE: PREMIÉRA: Psí poslání 2
22:15 Dcera čarodějky: Hadí dar