Únia sa dohodla na nových sankciách proti Rusku

29.07.2014 12:01 Noviny.sk Ekonomika
Únia sa dohodla na nových sankciách proti Rusku Zdroj: ISIFA
BRUSEL / Európski diplomati dosiahli v pondelok predbežnú dohodu o rozšírenom zozname osôb a spoločností, proti ktorým zavedie prísnejšie sankcie za postup Ruska v ukrajinskej kríze.

Dohodli sa na výraznejšom obmedzení obchodovania a investovania na Kryme, ktorý sa odtrhol od Ukrajiny a pripojil k Ruskej federácii.

Diplomati budú rokovať aj v utorok o zavedení širších ekonomických sankcií, ktoré budú zamerané proti kapitálovým trhom a obranným a vyspelým technológiám. Presné znenie sankcií bude známe v stredu.

EÚ doteraz zaradila na svoj sankčný zoznam 87 ľudí a 20 firiem. Pribudnúť by naň malo osem nových mien a tri spoločnosti.

Embargo na zbrane

Sankcie v podobe zákazu vycestovania a zmrazovania aktív sa tentokrát budú týkať napríklad šéfa ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) Alexandra Bortnikova, šéfa parlamentného výboru pre zahraničné tajné služby Michaila Fradkova, šéfa Bezpečnostnej rady Nikolaja Patruševa a čečenského lídra Ramzana Kadyrova.

Počíta sa aj s embargom na predaj zbraní Rusku a obmedzeniami pri vývoze technológií s využitím v civilnom a zbrojárskom priemysle, ako aj v energetike s výnimkou plynárenského sektoru.

Investori v členských štátoch únie budú mať tiež zakázané kupovať nové akcie a dlhopisy bánk, v ktorý má ruský štát podiel aspoň 50 percent.

Neochota Rusov

Po vyše mesiaci zvažovania sa EÚ odhodlala sprísniť a rozšíriť sankcie po zostrelení malajzijského lietadla, ktoré sa zrútilo vo východnej časti Ukrajiny na území kontrolovanom proruskými separatistami. Tragédiu neprežilo 298 ľudí.

Dôvodom je tiež pokračujúca neochota Ruska prispieť k upokojeniu situácie na východe Ukrajiny. Nové sankcie by mal schváliť summit únie koncom augusta.

Zdroj: noviny.sk, SITA

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

09:50 Súdna sieň
10:55 Policajti v akcii
12:00 Noviny o 12:00
10:00 Nová záhrada
10:55 Nezvyčajné domovy
12:15 Profesionáli VII.
09:45 Panelák IX.
11:05 Nákupné maniačky
12:30 Záchranári
10:05 Bob a Bobek králiky z klobúka
10:20 Požiarnik Sam VIII.
10:30 Okido I.
08:45 Jak změřit svět
10:55 Je prostě báječná
12:40 Kursk