EÚ pritvrdila. Sankcie neobišli ani vplyvných Rusov

EÚ pritvrdila. Sankcie neobišli ani vplyvných Rusov Zdroj: ISIFA
BRUSEL / Európska únia rozšírila sankcie pre ruský prístup k Ukrajine. Postihnutí sú aj poprední Rusi, vrátane šéfa kontrarozviedky FSB Alexandra Bortnikova a riaditeľa rozviedky SVR Michaila Fradkova. Zoznam pätnástich ďalších Rusov, Ukrajincov a osemnástich firiem a organizácií zverejnil v piatok Brusel v oficiálnom vestníku.

Ďalšími potrestanými sú predseda kremeľskej Bezpečnostnej rady Nikolaj Patrušev či čečenský prezident Ramzan Kadyrov. Ten sa tam objavil pravdepodobne preto, že v oddieloch vzbúrencov operujúcich na Ukrajine je podľa ukrajinskej polície SBU množstvo Čečencov, ktorí údajne patria k najradikálnejším krídlam rebelov.

Kadyrov, ktorý je Putinovým obľúbencom, ale tvrdí, že za pôsobenie Čečencov v zahraničí nezodpovedá.

Medzi organizáciami podliehajúcimi sankciám sú aj nové samozvané útvary - Donecká a Luhanská ľudová republika. Brusel sem taktiež zaradil krymské prístavy Sevastopoľ a Kerč, ktoré po anexii polostrova získali Rusi.

Zákaz vstupu a obchodov

Sankcie EÚ sa momentálne týkajú 87 jednotlivcov a dvadsiatich organizácií. Všetci majú zákaz vstupu do Únie a pokiaľ sa ich aktíva objavia v niektorej európskej banke, musia byť zmrazené.

Európske firmy majú zákaz s nimi obchodovať.

Rozhodnutie o rozšírení sankcií proti Rusku pre odmietnutie Moskvy prispieť k upokojeniu situácie na Ukrajine, padlo na schôdzke najvyšších predstaviteľov krajín Únie už 16. júla. EÚ vo štvrtok však oznámila, že plánuje výrazne obmedziť aktivity ruských bánk so štátnou účasťou na finančných trhoch a širšími sankciami poškodiť ruské hospodárstvo.

Zdroj: noviny.sk, ČTK

Najnovšie na JOJ.SK

Odporúčame

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

09:50 Policajti v akcii
10:55 Policajti v akcii
12:00 Noviny o 12:00
10:30 Zlato v garáži II.
11:05 Plus Mínus
11:55 Profesionáli II.
10:10 ZOO
11:45 Nákupné maniačky
13:05 Skutočné príbehy
10:30 Okido I.
10:40 Matematické príšerky II.
10:45 Pat a Mat
09:30 Malí letci
11:20 Gagarin
13:25 Ztracená dívka