Zatiahnuté
Bratislava
Andrej, Ondrej
30.11.2023
Vplyvných Rusov sankcie obchádzajú
Zdielať na

Vplyvných Rusov sankcie obchádzajú

Zdroj: SITA

MOSKVA / Na zoznamoch osôb vystavených západným sankciám sa nachádzajú aj mená Rusov so silnými podnikateľskými väzbami na Západe. Protiruské sankcie sú dôsledkom vojenskej intervencie na Ukrajine. Dotýkajú sa však nielen ruských obchodných záujmov, ale aj západných.

Západný lobing

Na poslednú chvíľu bol údajne zo sankčného zoznamu Európskej únie vyradený šéf silného štátneho plynárenského monopolu Gazprom Alexej Miller. Ďakovať môže lobovaniu európskych partnerov spoločnosti, ktorí sa za neho postavili.

Millerovo meno malo byť medzi menami trinástich Rusov a dvoch ruských spoločností, ktoré Európska únia zaradila v pondelok na sankčný zoznam.

Európske energetické firmy mali vynaložiť nemálo úsilia na to, aby sa Miller na zozname neobjavil. "Muselo sa uskutočniť množstvo telefonátov, aby sa to podarilo" povedal jeden zo západných podnikateľov. Za Millera údajne lobovali najmä talianske, nemecké a francúzske firmy.

Európski politici vydávajú rozhodnutie, ktorým sa obchodné spoločnosti musia podriadiť. Tie bránia obchodu. Plnohodnotná spolupráca s Gazpromom je ale podľa podnikateľov nevyhnutná. 

Ochrana vlastných záujmov

Miller mal byť zaradený aj do amerického zoznamu sankcií. Nakoniec sa neobjavil ani tam. Vyskytol sa tam, Igor Sečin, šéf ruskej štátnej ropnej spoločnosti Rosnefť. Z kanadského sankčného zoznamu ale vypadol.

Rovnako aj šéf ruskej strojárenskej a zbrojnej spoločnosti Rostec, Sergej Čemezov. V Kanade žije viac ako milión ľudí s ukrajinskými koreňmi. Ottawa sa tak zaradila medzi najtvrdších kritikov ruskej intervencie na Ukrajine.

Sankciami však Kanaďania nechcú ohroziť svoje záujmy. Aj keď Sečin a Čemezov patria do okruhu najbližších spolupracovníkov Putina, ktorého tlak na Ukrajinu prirovnal kanadský premiér k správaniu Adolfa Hitlera pred druhou svetovou vojnou, pre Kanadu sú veľmi dôležití. 

Sečinov Rosnefť vlastní tretinu kanadských ropných vrtov a Čemezov Rostec úzko spolupracuje s kanadským výrobcom lietadiel.

Moskva trestá západ

Ruská odpoveď na sankcie prišla rýchlo. Moskva zaviedla odvetné sankcie voči Spojeným štátom a Kanade. Vybraní jedinci dostali zákaz vstupu na ruské územie. Viac čítajte TU.

Vplyv na Slovensko

K protiruským sankciám sa vyjadril na konferencii GLOBSEC 2014 aj premiér Robert Fico. "Ak príjmeme najtvrdšie sankcie voči Rusku, rast slovenskej ekonomiky klesne z 3,7 na 1 percento." Téma sankcií čaká krajiny V4 v krátkom čase. "Netvárme sa, že nájdeme spoločné stanovisko," dodal.

Sankcie môžu ovplyvniť napríklad aj výrobu v slovenských automobilkách. Trpela by najmä KIA a Volkswagen. "Z produkcie do Ruska exportujeme bežne až pätinu našej výroby," potvrdil hovorca KIA Motors Slovakia Jozef Bačé.

Naťahovačky okolo ruských sankcií pociťujú aj naše peňaženky. Ceny benzínu sú najvyššie od septembra 2013. "Ceny benzínov rástli tento rok už druhý raz. Nafta v tomto roku po prvýkrát. Nie je však vylúčené, že ceny kvôli konfliktu ešte porastú," spresňuje šéfredaktor portálu natankuj.sk Tomáš Novotný.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy