Polojasno
28°
Bratislava
Marcela
15.8.2022
Moskva trestá Západ. Uvalila sankcie voči USA a Kanade
Zdielať na
Zahraničie

Moskva trestá Západ. Uvalila sankcie voči USA a Kanade

Zdroj: SITA

MOSKVA / Rusko zaviedlo odvetné sankcie voči Spojeným štátom a Kanade. Správu potvrdil hovorca ruského ministerstva zahraničia. Vybraní jedinci budú mať zákaz vstupu na ruské územie. Konkrétne mená ministerstvo neuviedlo. Správu priniesla agentúra Reuters.

Bez konkrétnych mien

Kvôli anektovaniu Krymu a neochote prispieť k zmierneniu napätia na Ukrajine siahli USA a Kanada po sankciách. Postihli viac ako dve desiatky popredných ruských činiteľov a niektoré významné spoločnosti. Obe krajiny zmrazili Rusom majetok.

Moskva odpovedá na sankcie druhýkrát. Počet osôb rozširuje zoznam deviatich Američanov a 13tich Kanaďanov. Tí majú zákaz vstupu na územie Ruska. "Nechceme uvaliť sankcie, ale nepriateľský postup nás núti odpovedať," reagoval hovorca ministerstva zahraničia Alexander Lukaševič. Úrad nezverejní konkrétne mená. Adresáti sankcií sa o nich dozvedia včas.

Zmrazenie majetku

Ministri zahraničia Európskej únie by mali v pondelok schváliť rozšírenie právneho zdôvodnenia európskych sankcií. Dôvodom je okupácia Krymu. Potvrdia dohodu diplomatov únijných krajín. Tie sa dohodli uvaliť sankcie na firmy, ktoré skonfiškovali majetok na Kryme. Ten pôvodne patril ukrajinským spoločnostiam.

"Pôjde o zmrazenie majetku. Môže mať dôsledky pre tých, ktorí by s nimi chceli obchodovať," poznamenal dobre informovaný únijný predstaviteľ. Nevylúčil, že by sa sankcie mohli dotknúť ruských bánk či energetických firiem. "Je to spojené s tým, čo sme v posledných dňoch videli na Kryme," vysvetlil.

Zadržanie pozorovateľov

Sankcie sa dotknú aj osôb, ktoré ohrozujú bezpečnosť na Ukrajine. Rovnako bránia práci medzinárodným organizáciám. Napríklad na východe Ukrajiny separatisti na prelome apríla a mája viac než týždeň zadržovali skupinu vojenských pozorovateľov OBSE.

Európska únia už kvôli Krymu v minulosti zmrazila majetok a zakázala vstup na svoje územia dokopy 48 ľuďom z Ruska a Krymského polostrova. Ide o politikov, separatistických aktivistov, vojakov a ďalšie osoby.

Súvisiace články

Najčítanejšie