Slovenské jadrové elektrárne sú bezpečné, tvrdí Fico
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRATISLAVA / V hlavnom meste sa konalo Jadrové fórum. Zišli sa na ňom zástupcovia viacerých európskych krajín. Najviac všetkých zaujímala bezpečnosť.
Slovenský premiér Robert Fico a český premiér Bohuslav Sobotka sa zhodli v tom, že jadrová energia v oboch krajinách bude aj naďalej zastávať kľúčové miesto.
Viac než polovica elektrickej energie na Slovensku je vyrobená z jadra, kým priemer v rámci EÚ je dvadsaťsedem percent. "Záleží nám na suverénnom práve na vlastný energetický mix," tvrdí slovenský premiér Robert Fico. "Aby jednotlivé krajiny mali maximálnu možnú mieru autonómie," doplnil ho český premiér Bohuslav Sobotka.
Rizikom bezpečnosť
Viaceré krajiny, ktoré vyrábajú jadrovú energiu, si chcú tento zdroj ponechať. Rizikom je vždy bezpečnosť. Tá bola vážne narušená vo Fukušime. Naše jadrové elektrárne sú údajne bezpečnejšie. "S veľkým potešením musím skonštatovať, že v bezpečnostných previerkach, tieto štyri bloky patria k prvej päťke v danom type reaktora," tvrdí Fico.
S čím nie je premiér spokojný, je tempo výstavby Mochoviec. "S tempom, ako sa dokončuje tretí a štvrtý blok," dodáva Fico. Tlak na bezpečnosť jadrových elektrární sa neustále zvyšuje. Slovenskí vedci spolupracujú na vývoji bezpečnejších technológií, napríklad reaktorov štvrtej generácie.
Dodávka paliva
Okrem bezpečnosti samotných elektrární, je potrebné riešiť aj energetickú bezpečnosť. Citlivé sú napríklad dodávky paliva. Sto percent jadrového paliva dovážame z Ruska, čo v súvislosti so sankciami voči Rusku môže pre Slovensko znamenať problém.
"Touto oblasťou sa zaoberáme aj na úrovni krajín V4 aj v Európskej únii," uviedol minister poľnohospodárstva Tomáš Malatinský. S krajinami, ktoré používajú podobné bloky ako my, sa Slovensko chce dohodnúť na spoločnom riešení.