Lepšie, než žiadna dohoda. Trump colnú vojnu s Európou vyhral
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
BRUSEL, WASHINGTON/Dve najsilnejšie svetové ekonomiky sa nakoniec dohodli. Európskej únii sa podarilo odvrátiť hrozbu 30-percentných ciel, čo by mohlo pomôcť krajinám vyrábajúcich automobily, teda aj Slovensku. Donald Trump považuje dohodu za víťazstvo, bežným Američanom sa ale nákup z Európy predraží.
Kríza je zažehnaná. Reč je o novej colnej dohode medzi Spojenými štátmi a Európskou úniou. Na dovoz do Spojených štátov platí 15 percentné clo, týka sa to väčšiny vyrábaných produktov, vrátane automobilov, polovodičov či liekov.
Podľa predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyenovej nová dohoda vytvára „istotu a stabilitu pre podniky na oboch stranách Atlantiku“. Clá označila za tvrdé a zložité, ale spravodlivé.
Americký prezident Donald Trump pritom hrozil Európskej únii 50, respektíve 30-percentnými clami. Analytici sa zhodujú, že takto vysoké clá by spomalili či dokonca zastavili vzájomný obchod dvoch najsilnejších ekonomík sveta.
Úľava pre európske automobilky?
Ekonómovia hodnotia, že súčasné nastavenie ciel je dobré pre krajiny, ktoré sa spoliehajú na automobilovú výrobu. „Je to víťazstvo európskeho automobilového priemyslu, teda aj pre Slovensko, ktoré je od výroby automobilov závislé,“ hodnotí analytik Trinity Bank Lukáš Kovanda. Zároveň ale pripomína, že 15-percentná sadzba cla je aj po dohode vyššia, než bola počas administratívy Joea Bidena.
„Tento rok v januári čelila Európska únia priemernému efektívnemu clu v Spojených štátoch len na úrovni 4,8 percenta. Nová priemerná efekívna sadzba, ktorej európsky tovar bude čeliť, je tak o výrazných desať percentuálnych bodov vyššia, než pred Trumpovým nástupom,“ pripomína Kovanda.
Združenie nemeckého veľkoobchodu, zahraničného obchodu a služieb ale považuje dohodu s USA za „bolestivý kompromis“ s tým, že colné príplatky predstavujú pre mnohých obchodníkov existenčnú hrozbu. Ku kritike sa pripája aj Spolkový zväz nemeckého priemyslu. „Dohoda vysiela fatálny signál pre úzko prepojené hospodárstvo na oboch stranách Atlantiku,“, pripomína zväz. Dodáva, že jediným pozitívom dohody bolo zabránenie ďalšej eskalácii.
Ako Spojené štáty, tak aj Európska únia považujú za dôležité, že spod ciel bol vyňatý letecký priemysel. Americkí aj európski výrobcovia komponentov pre lietadlá, od motorov až po avionické systémy, tak nebudú podliehať žiadnym obchodným bariéram. V opačnom prípade by sa výroba lietadiel predražila, a s tým aj cestovanie s nimi.
Výhra Washingtonu, nie Američanov
Brusel sa tiež zaviazal že bude od Spojenžch štátov viac nakupovať. Konkrétne investuje v najbližších rokoch 600 miliárd dolárov na vojenské technológie pod značkou „Made in USA“ a 750 miliárd investuje do nákupu energetických surovín.
Nielen ekonómovia, ale aj analytici tak hovoria o jednoznačnom Trumpovom víťazstve. Bežní Američania ale dôvod na radosť nemajú. Clá, ktoré Trump zaviedol voči prakticky každej ekonomike sveta sa už začali prejavovať na kúpyschopnosti amerického obyvateľstva, ktorému sa každý tovar z európy o 15 percent predraží.
Firmy, ktoré výrobky z krajín Európskej únie dovážajú, musia navyše platiť daň aj americkej vláde. A podľa analytikov si tieto náklady nebudú nechávať pre seba, ale premietnu ich do konečnej ceny. Viac tak na konci stále zaplatí bežný Američan.
Rokovanie európskej a americkej delegácie v Škótsku
TASR/AP
Dohoda o clách ešte nie je na papieri a stále môže čeliť vrtochom amerického prezidenta, ktoré svoje rozhodnutia mení aj na poslednú chvíľu. Svedčí o tom aj fakt, že predsedníčku eurokomisie nechal na stretnutie čakať takmer celú nedeľu, zatiaľ čo vo svojom golfovom rezorte Turnberry hral golf.
Nemecko sa teší, Maďarsko kritizuje
Medzi tými, ktorí si novú dohodu medzi Bruselom a Washingtonom najviac pochvaľovali, vynikal nemecký kancelár Friedrich Merz. „Je dobré, že sa Európa a Spojené štáty dohodli a zabránili tak nepotrebnej eskalácii v transatlantických obchodných vzťahoch. Vyplatila sa jednota únie a tvrdá práca vyjednávačov,“ povedal a menovite pochválil eurokomisára pre obchod Maroša Šefčoviča. Nemecká vláda vo svojom vyhlásení pripomína, že so Spojenými štátmi je potrebné rokovať aj naďalej. V Spojenžch štátoch totiž ostali v platnosti 50-percentné clá na dovoz ocele a hliníka.
Podľa Kovandu je najnovšia dohoda veľmocí na oboch stranách Atlantického oceána dobrou správou pre investorov, ktorá uvoľní niekoľkomesačné ekonomické napätie. Svedčia o tom aj svetové trhy, ktoré sa po prvých informáciách o dohode pohli smerom nahor.
Hlasná kritika ciel zatiaľ prichádza z Budapešti. „Toto nieje dohoda. Donald Trump si dal von der Leyenovú na raňajky,“ povedal maďarský premiér Viktor Orbán. Poukázal na to, že Veľkej Británii sa podarilo vyrokovať si 10-percentné clá. Kritické bolo aj Francúzsko. Zmierlivejší tón nasadila talianska premiérka Giorgia Meloniová, ktorá ocenila stabilitu a 15-percentné clá považuje za udržateľné.
Napätie do poslednej minúty
Ešte koncom mája to vo vzťahu medzi Bruselom a Washingtonom vyzeralo veľmi biedne. Americký prezident bol so zdĺhavého rokovania nielen s Európskou úniou, ale aj ďalšími krajinami sveta natoľko frustrovaný, že už nechcel s ďalšími veľkými americkými spojencami už vôbec rokovať.
„Naše diskusie nevedú nikam. Už nehľadám žiadnu dohodu. Naša dohoda je 50 percent,“ vyhlásil Trump 24. mája v psíspevku na svojej sociálnej sieti Truth Social. Analytici sa zhodujú, že možno aj toto konštatovanie nepredvídateľného šéfa Bieleho domu nakoniec prinútilo lídrov Európskej únie, aby zaradili vyššiu rýchlosť a snažili sa v rokovaniach pokročiť.