Trumpova administratíva a EÚ našli spoločnú reč. USA zavádza nové clá
Máte vypnuté reklamy
Vďaka financiám z reklamy prinášame kvalitné a objektívne informácie. Povoľte si prosím zobrazovanie reklamy na našom webe. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.
TURNBERRY / Spojené štáty uzavreli dohodu s Európskou úniou, oznámil americký prezident Donald Trump po dnešnom (27.7.) rokovaní s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou. Súčasťou dohody je uloženie cla vo výške 15 percent na dovoz tovaru z EÚ do USA.
Hrozilo pritom, že clo bude tridsaťpercentné, ako už skôr napísal Trump v liste únijným predstaviteľom. Rokovania sa uskutočnili na Trumpovom golfovom ihrisku v Turnberry v západnom Škótsku a EÚ zastupoval aj eurokomisár pre obchod Maroš Šefčovič.
Na začiatku to malo byť 30%
Podľa von der Leyenovej si treba uvedomiť, že pôvodne mala začať od 1. augusta platiť tridsaťpercentné clo. Tak vysoké clá navrhol americký prezident vo svojom liste, ktorý zaslal pred dvoma týždňami únijným predstaviteľom.
"Dnešná dohoda vytvára istotu v neistých časoch. Prináša stabilitu a predvídateľnosť pre občanov a podniky na oboch stranách Atlantiku," uviedla šéfka Európskej komisie. Ide o dohodu medzi dvoma najväčšími ekonomikami sveta. "Obchodujeme v objeme 1,7 bilióna eur ročne. Spoločne sme trh s 800 miliónmi ľudí a tvoríme takmer 44 percent svetového HDP," dodala s tým, že len niekoľko týždňov po summite NATO v Haagu ide podľa nej o ďalší stavebný kameň, ktorý znovu potvrdzuje transatlantické partnerstvo.
Ako von der Leyenová spresnila, počas dnešného rokovania zároveň unijní a americkí vyjednávači dosiahli dohodu aj ohľadom nulovej sadzby ciel na rad strategických produktov. "Ide o lietadlá a ich súčiastky, niektoré chemikálie, niektoré poľnohospodárske produkty, prírodné zdroje a kritické suroviny. A budeme aj naďalej pracovať na tom, aby sme do tohto zoznamu pridali ďalšie produkty," dodala šéfka komisie.
Predsedníčka EK potvrdila, že Európska únia tiež posilní spoluprácu s USA v oblasti energetiky. "Nákupy amerických energetických produktov diverzifikujú naše zdroje a prispejú k energetickej bezpečnosti Európy. Ruský plyn a ropu nahradíme významnými nákupmi amerického LNG, ropy a jadrových palív," povedala von der Leyenová.
Nákup energií za 750 miliárd dolárov
Trump uviedol, že únia súhlasí s nákupom energií za 750 miliárd dolárov a s vyššími investíciami, konkrétne o 600 miliárd dolárov, do amerického vojenského vybavenia. Von der Leyenová následne spresnila, že tieto nákupy energie sú rozdelené do troch rokov, čo znamená 250 miliárd ročne počas Trumpovho funkčného obdobia. "Stále máme príliš veľa ruského LNG, ktoré sa dostáva do Európskej únie, a tiež ruský plyn a ropu, ktoré už nechceme. Chceme sa absolútne zbaviť ruských fosílnych palív, a preto vítame možnosť nakupovať dostupnejší a lepší LNG zo Spojených štátov," vyhlásila šéfka komisie.
Porovnanie ciel
Von der Leyenová odpovedala aj na otázku novinárov, či si myslí, že ide o dobrú dohodu, keď za predchádzajúce administratívy prezidenta Joe Bidena bolo clo na automobily 2,5 percenta a teraz je 15 percent. "Áno, ale nemali by sme zabúdať z akej hodnoty sme sa sem dostali. Dnes musí platiť 27,5 percenta. Takže z tejto úrovne sme sa dostali na 15 percent," uviedla predsedníčka komisie. Trumpova administratíva zaviedla totiž už v apríli na automobily oveľa vyššie clá ako predchádzajúce Bidenova. "Pätnásť percent je to najlepšie, čo sme mohli dosiahnuť. Dôležité pre nás bolo, že sa to týka nielen automobilov, ale tiež všetkého tovaru a polovodičov," dodala.
Na záver svojho vyhlásenia poďakovala prezidentovi Trumpovi za "jeho osobné nasadenie a vodcovské schopnosti, ktoré viedli k dosiahnutiu tohto prelomu". "Je to tvrdý vyjednávač, ale tiež vie uzatvárať dohody," uviedla šéfka únijnej exekutívy. Poďakovala tiež eurokomisárovi Marošovi Šefčovičovi a jeho tímu, ktorý rokovania s americkou administratívou dlhé týždne viedol. "Chcem sa poďakovať aj členským štátom za ich dôveru a odhodlanie. Naša jednota je našou silou doma i v zahraničí," dodala.
Trump pred dnešným rokovaním vyhlásil, že obchodné vzťahy medzi Európskou úniou a Spojenými štátmi sú jednostranné a nespravodlivé pre USA. Šanca na uzavretie dohody bola podľa neho 50 na 50. Rovnako to odhadovala aj von der Leyenová. Predsedníčka EK dorazila na rokovania s Trumpom do Škótska, kde má americký prezident svoj golfový rezort.
Vyjadril sa aj nemecký kancelár Friedrich Merz
"Je dobré, že sa Európa a Spojené štáty dohodli, a zabránili tak nepotrebnej eskalácii v transatlantických obchodných vzťahoch," uviedol Merz vo vyhlásení, ktoré zverejnil jeho úrad. "Vyplatila sa jednota Európskej únie a tvrdá práca vyjednávačov," dodal a popri von der Leyenová poďakoval eurokomisárovi pre obchod Marošovi Šefčovičovi.
Zdôraznil význam dohody pre automobilový priemysel, kde vzájomné clá klesnú z 27,5 percenta na 15 percent. "Práve tu má rýchle zníženie ciel najväčší význam," uviedol. Európska únia dokázala ochrániť svoje kľúčové záujmy. "Aj keď by som si želal ešte ďalšie uľahčenie v transatlantickom obchode," povedal tiež Merz.