Jasno
23°
Bratislava
Magdaléna
22.7.2025
Postrach menom Temu či Shein. Brusel sa púšťa do boja s lacným dovozom
Zdielať na

Postrach menom Temu či Shein. Brusel sa púšťa do boja s lacným dovozom

Hračky z Číny

Zdroj: TASR/AP

BRUSEL, PEKING / Lacné a zdraviu škodlivé výrobky z Číny šokovali eurokomisára pre spravodlivosť. Ten sa chce pustiť do prísnejšieho boja s nekvalitným a lacným dovozom. Predaje cez aplikácie Temu či Shein okrem zdravia poškodzujú aj európskych výrobcov.

Trh Európskej únie každý deň zaplaví lacný tovar za 12 miliónov eur. Ide prevažne o výrobky nakúpené cez platformy Temu či Shein. Brusel sa najnovšie snaží proti týmto sprostredkovateľom a výrobkom zakročiť. Rozbehol operáciu, v ktorej vybraní zákazníci rôzny tovar na Temu či Shein nakúpia, aby tak získali dostatok dôkazov o tom, že lacný čínsky tovar skutočne nerešpektuje zákony Európskej únie a zaplavuje náš trh vysoko škodlivými tovarmi.

Obavy vyjadril najmä eurokomisár pre spravodlivosť Michael McGrath, ktorého objem nebezpečného tovaru prúdiaceho do Európy prekvapil. „Šokovalo ma to. Myslím si, že máme povinnosť chrániť európskeho zákazníka,“ vyhlásil.

Nebezpečné je takmer všetko

McGratha šokovalo, s akou ľahkosťou sa na trh dostávajú napríklad pršiplášte s vysokým obsahom toxických chemikálií či slnečné okuliare bez akéhokoľvek filtra chrániaceho pred ultrafialovým žiarením. Kontrolné úrady Európskej únie tiež upozorňujú na hračky obsahujúce chemikálie či malé časti, ktoré sú pre deti nebezpečné. Chemická analýza spotrebiteľských organizácií v Dánsku prišla na to, že pri niektorých hračkách z aplikácií Temu alebo Shein boli prekročené hranice nebezpečných ftalátov až 250-násobne. Nórsko aj preto podniká kroky vedúce k úplnému zákazu dovozu výrobkov z týchto platforiem.

Špeciálnu pozornosť chce Brusel venovať kozmetike, ktorá obsahuje enormne vysoké množstvá látky butylfenyl methylpropional, známej tiež pod obchodným názvom Lilial. Táto látka je na európskom trhu zakázaná z obáv, že znižuje plodnosť a vývoj plodu v ženskom tele. Veľká Británia už preto pred rokom vyzvala svojich občanov, aby sa čo najskôr zbavili kozmetiky, na ktoré sa výstraha vzťahuje.

„Temu zobral európsky trh útokom, pretože výrobky, ktoré predáva, sú lacné. Na našom trhu ale nemajú čo robiť. Úrady by sa tým mali okamžite zaoberať,“ povedal Agustín Reina, generálny riaditeľ Európskeho výboru spotrebiteľských zväzov (BEUC).

Kontrola slabá, alebo žiadna

Popri kozmetike a hračkách sa európski spotrebitelia sťažujú aj na elektronické výrobky. Námatkový prieskum, ktorý napríklad medzi nabíjačkami urobilo Dánsko ukázal, že viac ako polovica adaptérov zlyhalo pri vysokonapäťových testoch. V lepšom prípade by tak u spotrebiteľa došlo len k zničeniu nabíjačky. V horšom prípade sa to môže skončiť elektrickým šokom pre spotrebiteľa či požiarom.

Ďalším háčikom je, že v prípade vady výrobku majú spotrebitelia len veľmi malú šancu sa dovolať spravodlivosti vo forme reklamácie či vrátenia peňazí. Čínsky gigant Shein pre britský denník The Guardian argumentuje, že len za posledný rok investoval 15 miliónov dolárov do vlastného výskumu, ktorý sa zameral na kvalitu produktov, ktorých predaj sprostredkuje. Spolupracovať pritom má s európskymi spotrebiteľskými centrami, ktoré kvalitu výrobkov kontrolujú.

Hračky vyrobené v Číne zaplavujú európsky trh

Hračky vyrobené v Číne zaplavujú európsky trh

TASR/AP

​Podobne reaguje aj Temu. „Bezpečnosť predávaných produktov berieme veľmi vážne. Máme vlastný systém hodnotenia zákazníkmi, robíme proaktívnu kontrolu a nebezpečné výrobky z trhu odstraňujeme,“ komentuje jeho hovorca.

Podľa Európskeho výboru spotrebiteľských zväzov ale kontroly nie sú dostatočné, keďže na európsky trh stále preniká veľké množstvo nebezpečných výrobkov.

Neférový obchod

Obavy eurokomisára pre spravodlivosť Michaela McGratha nevzbudzujú len výrobky samotné, ale aj to, akým spôsobom lacný dovoz z Číny deformuje pravidlá férovej súťaže. V prípade čínskeho dovozu tak za kratší koniec ťahajú európski výrobcovia. Ich produkty sú síce oproti konkurencii drahšie, no spotrebiteľ má aspoň záruku, že sú bezpečné a že pri ich používaní nehrozí žiadne riziko. „Nie je to len o ochrane spotrebiteľa. Je to aj o očakávaniach, že výrobcovia zo zahraničia, ktorí súťažia s európskymi výrobcami sa budú riadiť našimi pravidlami,“ uvádza McGrath.

„Nebezpečný tovar sa dostáva do našich domácností, zatiaľ čo veľa firiem v Európe, ktoré si dávajú záležať na tom, aby plnili tunajšie pravidlá sa stávajú obeťou neférovej súťaže,“ dodáva Reina. Vyzýva preto k legislatíve, ktorá by zabránila dovozu nebezpečných tovarov do Európskej únie.

Cestou sú vyššie dane a poplatky

Nakupovanie cez Temu či Shein nabralo v posledných rokoch na popularite, aj vďaka dobre cielenej reklame, do ktorej giganty investujú nemalé finančné prostriedky. Objem nákupov cez ne tak momentálne dosahuje oproti roku 2022 trojnásobné cifry.

Aj preto Európska únia hľadá zbrane, ako s lacným dovozom zatočiť. Uvažuje tak napríklad o zrušení 150-eurovej hranice, pod ktorú už nie je potrebné nákup zdaňovať. V hre sú tiež ďalšie poplatky za dovoz a spracovanie zásielky v Európe, čo by mohlo od extrémne lacných nákupov spotrebiteľa odradiť.

Eurokomisár McGrath avizuje, že tému nebezpečných výrobkov z Číny by rád otvoril aj počas samitu Európskej únie a Číny, ktorý sa v Pekingu začne 25. júla.

Súvisiace články

Najčítanejšie správy