Polojasno
15°
Bratislava
Jaroslava
26.4.2024
Rodičia sa búria proti povinnému očkovaniu detí
Zdielať na

Rodičia sa búria proti povinnému očkovaniu detí

BRATISLAVA / Je ich takmer 1500. A každý z nich čelí trestu pokuty vo výške 116 eur. Počet rodičov, ktorý svoje dieťa u lekára odmietajú zaočkovať zo strachu z nežiadúcich účinkov, rastie. Ústavný súd bude aj preto už čoskoro vďaka odvahe jednej matky rozhodovať, či sú sankcie v súlade s ľudskými právami. Čo však podľa právnika znamená, dočasný stop udeľovania pokút pre celé Slovensko.

O sankciách rozhodne Ústavný súd

Stáva sa to často. Rodič odmieta svoje dieťa zaočkovať, lekár to nahlási na Úrad verejného zdravotníctva a ten mu udelí pokutu. Stalo sa to aj v prípade mamičky z Nitry, ktorá však podala podnet na krajský súd a ten podal podnet na Ústavný súd Slovenskej republiky.

"Zastávam právny názor, že táto vnútroštátna legislatíva, ktorú máme, ktorá sa týka nútenia rodičov očkovať deti, nie je v súlade so základnými ľudskými právami a slobodami," myslí si advokát mamičky z Nitry JUDr. Juraj Bizoň.

"Ústavný súd Slovenskej republiky zaregistroval podanie Krajského súdu v Nitre na začatie konania," potvrdila hovorkyňa Ústavného súdu SR Anna Pančurová.

A to podľa skúseného právnika znamená STOP pre všetky úrady verejného zdravotníctva, ktoré by v týchto dňoch chceli rodičom za odmietnutie očkovania udeliť pokutu.

Platí dovtedy "STOP" pokutám?

"Môžu sa týmto brániť, ale oni musia byť aktívni a požiadať o prerušenie správneho konania alebo súdneho do vyriešenia predbežnej otázky, či je vnútroštátna legislatíva je v súlade so základnými ľudskými právami a slobodami," dopĺňa Bizoň.

Podľa tohto paragrafu a čísla tohto spisu máte právo požiadať o prerušenie a pokutu tak platiť nemusíte. Pripraviť sa však tiež musíte na odpor. "Konanie pred ústavným súdom nepovažujeme za konanie o predbežnej otázke. Zatiaľ, kým nebude rozhodnutie, musia postupovať všetky správne orgány podľa toho a samozrejme, všetky právne predpisy sú účinné," hovorí hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Lenka Skalická.

Slová advokáta doktora Bizoňa ale považuje za správne aj skúsený expert na správne právo z Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. "Vydám takéto odporúčanie občianskemu združeniu, ktoré sa týmto zaoberá, aby takýmto spôsobom inštruovali svojich členov, prípadne rodičov," uzatvára Bizoň.

Článok si môžete pozrieť aj cez iPhone či iPad vďaka novej aplikácii. ZADARMO.

ISIFA

Súvisiace články