Skoro jasno
11°
Bratislava
Roland
9.5.2025
Mýty o "opici": Ponúkame vám päť najväčších
Zdielať na

Mýty o "opici": Ponúkame vám päť najväčších

ženy pijú alkohol

Zdroj: TV JOJ

Každý, kto to aspoň raz v živote prehnal s alkoholom, vie, že stav, ktorý prichádza deň "po", nie je vôbec príjemný... Ak nechcete mať "opicu", pite najprv pivo, až potom tvrdé. Ak ju už máte, najlepšia je studená sprcha, aspirín a silná káva. Teraz vám ponúkame päť najväčších mýtov o "opici"...

PRVÝ MÝTUS: Najprv pivo, až potom poldecáky

Ak sa riadite heslom, že keď budete piť najskôr pivo a až potom presedláte na tvrdý alkohol, tak vám nebude na druhý deň zle - pravdepodobne budete ráno nepríjemne prekvapení. V akom poradí pijete, to je úplne jedno, pre intenzitu "opice" je podstatné celkové množstvo alkoholu, ktoré organizmus prijme. Od toho sa odvíja dĺžka vášho vytriezvenia. Obvykle je to osem až dvadsaťštyri hodín.

DRUHÝ MÝTUS: "Opice" vás zbaví studená sprcha

Aj keď sa množstvo ľudí domnieva, že "opicu" zlikviduje studená sprcha, energetický nápoj alebo silná káva, je to nezmysel. Po sprche či energetickom nápoji sa síce budete cítiť sviežejší, ale na odbúranie alkoholu z krvi nemajú tieto procedúry žiadny vplyv. Káva navyše pôsobí diureticky, takže ešte prehĺbi vašu dehydratáciu, ktorá je hlavnou príčinou bolesti hlavy. Ak máte chuť na kávu, dajte si k nej aj vodu.

TRETÍ MÝTUS: Na "opicu" je najlepší aspirín

Kým sa rozhodnete siahnuť do lekárničky, aby ste zažehnali "opicu", radšej si poriadne prečítajte zloženie lieku. Aspirín a ďalšie protizápalové medikamenty vám síce uľavia od bolesti svalov a hlavy, no podráždia váš žalúdok. Najhoršie, čo môžete spraviť, je užiť tieto lieky pred spaním. V spánku totiž ich účinok neoceníte a zbytočne zaťažíte žalúdok a pečeň, ktoré majú aj tak dosť roboty s odbúravaním alkoholu.

ŠTVRTÝ MÝTUS: Dajte si panáka a je po "opici"

Obľúbenou liečbou "opice" je poldecák alebo pivo hneď po zobudení, podľa hesla "klin klinom"... Konzumáciou ďalšieho alkoholu síce skutočne môžete dosiahnuť zlepšenie vášho stavu, je to ale iba predlžovanie agónie. Ďalší alkohol k odbúraniu toho predošlého samozrejme nevedie, naopak, jeho hladina v krvi sa zvýši. Dočasne tak síce otupíte zmysly a zdá sa vám, že sa "opica" zlepšila, iba ju však oddialite a predĺžite.

PIATY MÝTUS: Po víne vám "opica" nehrozí, po vodke áno

Víno považuje väčšina ľudí za ušľachtilý nápoj, po ktorom "opica" nehrozí. Omyl. Po červenom víne ju budete mať väčšiu ako napríklad po vodke. Je to spôsobené kongenérmi, ktoré "opicu" výrazne zhoršujú. Sú to vedľajšie produkty kvasenia, ktoré keď sa dostanú do krvného obehu, tak ich začne imunitný systém eliminovať tým, že vylučuje istý druh proteínov, a tým vyvolá príznaky "opice".

Množstvo kongenérov sa v jednotlivých alkoholických nápojoch líši. Viac ich je v tmavých (brandy, whisky, červené víno), než v svetlých (gin, vodka, biele víno). Napríklad po whisky budete mať dvakrát intenzívnejšiu "opicu", ako keď vypijete rovnaké množstvo vodky.

Súvisiace články