Polojasno
26°
Bratislava
Drahomír
16.7.2025
Slovensko mešká s dostupnosťou liekov na zriedkavé choroby. Inde ich preplácajú už roky
Zdielať na

Slovensko mešká s dostupnosťou liekov na zriedkavé choroby. Inde ich preplácajú už roky

SLOVENSKO / Pacienti so zriedkavými a onkologickými chorobami už mesiace upozorňujú na kritickú situáciu so schvaľovaním nových liekov. Lieky, ktoré sú v iných krajinách dostupné, u nás často nie sú hradené poisťovňou a nie sú bežne schvaľované ani na výnimku.

Od ministra nemajú informácie

Po tom, čo pacienti protestovali proti jednej z navrhovaných vyhlášok, ministerstvo zdravotníctva o viacerých zmenách rokuje aj s nimi. Pacientske organizácie však tvrdia, že od ministerstva stále nemajú informáciu, ktoré z ich pripomienok sa zapracujú.

Minister Kamil Šaško zas tvrdí, že chce systémovo riešiť roky zanedbávaný problém.

"Mám odmietnuť už druhú žiadosť o výnimku? Bude potrebovať, aby sa po tom roku za mňa poisťovňa a táto krajina postavila, " hovorí pacientka s VHL syndrómom Nina Rybárová. 

"Človek odvádza vysoké sumy. Napríklad ja idem na PN ku a dostanem pár eur. Z tých pár eur ja mám utiahnuť hypotéku, poprípade zdravotníctvo, partnerky, " vyjadril sa jeden z účastníkov. 

"Ja som tu s vami, aby sme to riešili, čo na jeseň bude predložené a to sú tie systémové zmeny, ktoré aj vy chcete, lebo je tu bordel , " ubezpečuje pacientov minister zdravotníctva Kamil Šaško.

"Ako pacienti naozaj ten posun nevidíme. Čiže naozaj na vašom stole sú na podpis lieky, ktoré sú v Českej republike pre rakovinu prsníka uhrádzané pacientkám už 8 rokov, " vysvetľuje predsedníčka OZ Amazonky Dominika Kormanová. 

"A preto je napríklad potrebná legislatívna zmena, lebo niektoré z tých vecí, keď podpíšem, okamžite porušujem zákon, tak je žiaľ nastavený zákon dnes. Pre mňa je to jedna z dvoch top priorít. Preto tu každý deň sedí x ľudí, aby to išlo čo najrýchlejšie," dodáva Kamil Šaško. 

Neistota v akceptovaní návrhov

K neplánovanej diskusii prišlo po tom, čo pacientske organizácie urobili tlačovú konferenciu pred ministerstvom. Upozornili, že ich síce prizvali do rokovaní o legislatívnych zmenách im, ale beží čas a čakajú na liečbu a stále nevedia, či ich návrhy budú akceptované a či sa dostupnosť liečby zlepší.

"Za sebou máme desiatky hodín rozhovorov, predložili sme argumenty, fakty, dáta, ale výsledkom je ticho, " vyjadruje sa advokačná manažérka platformy pomáhajúcich organizácií - Nezabudnutí Simona Stískalová. 

"Na poslednom okrúhlom stole ste mi, pán minister povedal, že kvôli mne zle spávate. Ja však zle spávam už 13 rokov a nie som v tom sám, " hovorí pacient so zriedkavým ochorením Lukáš Hrošovský. 

"Celé tie dva mesiace sme nedostali jednu spätnú väzbu, jeden zápis zo stretnutia, " opisuje predsedníčka Slovenskej aliancie zriedkavých chorôb Tatiana Foltánová.  

"Systém je dnes nastavený tak, že ak sa nenarodí v správnom čase s lacnejšou diagnózou alebo dostatkom peňazí či priateľmi, ktorí pre vás spravia darovacie výzvy, nemáte šancu, " pokračuje Simona Stískalová. 

Lieky existujú

Liek existuje, ale my ho nemáme, hovorí časť pacientov s cystickou fibrózou vrátane detí.

"Existuje dokázateľne účinný liek taký účinný, že všetky krajiny Európskej únie rozširujú indikácie hneď, ako je to možné. Iba u nás už čakáme bez výsledku skoro dva roky. Deťom dokáže napraviť stav, že potom žijú ako zdraví ľudia. Je to ako nazvala pani Fedorová Game Changer, " vyjadruje sa  Kristína Baloghová z Klubu cystickej fibrózy. 

Súvisiace články

Najčítanejšie správy