Lekári prvý raz transplantovali umelú dýchaciu trubicu

Lekári prvý raz transplantovali umelú dýchaciu trubicu

Unikátna operácia sa podarila islandským lekárom! Ako prví na svete transplantovali dýchaciu trubicu pokrytú pacientovými kmeňovými bunkami. Podľa všetkého úspešne...

Syntetický implantát pokrytý pacientovými kmeňovými bunkami. To je novinka, ktorú sa podarilo voperovať do tela Andemarana Beyena z Indie. Vytvorením vrstvy vlastných buniek lekári zvýšili šancu, že náhradu telo neodmietne. Pre Inda to znamenalo druhú šancu na život.


"Rakovina mi zničila dýchaciu sústavu. Nedokázal som sa ani nadýchnuť. Moje telo bolo v dezolátnom stave," hovorí teraz s veľkou úľavou. Andemarovi predtým nezaberala žiadna liečba a darca bol v nedohľadne. Lekárov tak napadla novinka.

Oslovili kolegov v biovedeckom laboratóriu v americkom štáte Massachusetts a vytvorili umelú dýchaciu trubicu. Potom pacientovi odobrali kmeňové bunky. Z nich na implantáte vypestovali telu vlastnú vrchnú vrstvu. "Vytvorili sme niečo ako bioreaktor. Pretvorili sme kus plastu na kus ľudského tkaniva," hovorí David Green z Harvardu.

Zdroj: TV JOJ/ilustračné

Najnovšie na JOJ.SK

Prečítajte si tiež

Mohlo by vás zaujímať

TV Program

13:15 Lovec: Zimná vojna
15:50 NOVÁ ZÁHRADA
16:50 NA CHALUPE
14:25 ČAU, LUJZA!
15:45 Utajené bratstvo
17:35 Hore nohami
15:05 POLICAJTI V AKCII
16:05 POLICAJTI V AKCII
17:05 POLICAJTI V AKCII
15:15 Jahôdka a jej kamaráti II.
15:40 Lovci drakov
16:05 Malý Elvis a priatelia
14:30 Náhradnice
16:10 Nádech pro lásku
18:20 Cesta za králem trollů